fbpx
arrow_back

pH Değeri ve Cildimiz

pH Değeri ve Cildimiz

İçindekiler

Ph Değeri ve Cildimiz

Ph değeri ve cildimiz söz konusu olduğunda ister sağlık ister estetik yönden olsun, son derece önemli olduğu çok açıktır. PH değerinden ve insan bedeninin her bir bölgesinin farklı pH değerine sahip olduğundan, daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Vücudumuzun en büyük organı olan derimizin (cildimizin) de sağlıklı olduğu bir pH dengesi vardır.

Her ne kadar estetik uzmanları, dermatologlar ve sağlık uzmanları farklı felsefeye sahip olsalar da, hepsi cildin pH seviyesinin, cilt sağlığı için önemli olduğu konusunda hemfikirdir. Bu makalemizde de, cilt sağlığı için pH değeri ne olmalıdır ve bu değeri nasıl koruyabiliriz, gibi konulardan söz edeceğiz.

Cildin Sağlıklı pH Düzeyi Nedir?

Bir maddenin asidik mi alkali mi olduğunu anlamamızı sağlayan pH değeri, 0 ile 14 arasında ölçülür; 7 altındaki değer asidik, 7 üzerindeki değerler ise alkali (bazik) olarak değerlendirilir. Cildimizin de pH değeri, 5-6 arasında (asidik) bir değerdir. Bu sebeple günümüzde, 5.5 pH değeri ile ilgili çok fazla şey duymuşsunuzdur.

Cildin normal, sağlıklı florasının düzgün bir şekilde gelişmesini sağlayan; patojenlere ve dış tahriş edicilere ve ayrıca cildin iç dehidrasyonuna karşı koruma sağlayan bariyere “asit manto” tabakası denir. Bu asit manto, küçüklüğümüzden itibaren ve tüm yaşamımız boyunca sağlıklı cildin fizyolojik durumu olan pH 5.5’e sahip olmasıyla bilinmektedir.

Sağlıklı bir cilt için, cildin asit manto tabakasının korunması gereklidir. Cilt pH düzeyi optimal (5-6 arasında) olduğunda, bu sağlıklı olma hali, ciltte bariyer işlevi görür ve cildin nemlenmesini sağlar. Bu sebeple cildimizin pH değerinin nasıl düzenleneceğini bilmek, daha parlak ve sağlıklı bir cilt için oldukça önemlidir.

Peki, hangi durumlarda cildin pH değeri bozulur ve cilt sağlıksız olmaya başlar?

Kullandığınız kişisel bakım ürünleri, sert deterjanlar, terleme miktarınız, hava kirliliği, duş sıcaklığı ve (cildiniz için) kullandığınız su türü gibi etkenler cilt sağlığı için önem taşır.

Güzellik Suyu İyonize Asidik Sudur

Asya’da iyonize asitli suya, cilde ve saça sağladığı güzellik faydalarından kaynaklı “güzellik suyu” denilmektedir. İyonize asidik su, içmek amaçlı değildir ancak cilt için sayısız faydası vardır.

Yukarıda bahsettiğimiz asidik pH değerindeki asit manto tabakası sebebiyle, iyonize asidik su, cilt pH dengesi için en doğru seçimdir. Cildinizin pH değerini dengelemek ve görünümünü de iyileştirmek için, pH değeri 5.5 olan hafif asidik suyu hijyen ve bakım işlemlerinde kullanabilirsiniz.

Cilt sorunları birkaç türde görülebilir; yağlanma sorunu, kuruluk, akne gibi enfeksiyonlar, kızarıklık ve tahriş sorunları. Bu cilt sorunlarının hepsinin ortak yönü, cildin pH değeridir. Bu sebeple cildinize bakım amaçlı dışarıdan yapacağınız müdahaleler, aslında cildinize zarar verecek işlemler olabilir. Sadece musluk suyunuz bile cildinizin pH değerini yükseltip, bazı sağlık sorunlarına yol açabilir.

İyonize asidik suyu düzenli kullanmak hem cildi sıkılaştırır; hem de cilt tahrişlerinde kullanılabilir. Tahriş olan cilt için, temiz bir bezi iyonize asitli suya batırıp, etkilenen bölge üzerine örtüp, tahrişi yatıştırabilirsiniz. Benzer şekilde güneş yanıkları ve küçük yanıklar için soğuk iyonize asidik su kullanabilirsiniz.

Yüzünüz yorgun görünüyorsa veya gözleriniz şiş ise, iyonize asidik su ile yüzünüze yapacağınız rötuşlar cildinizin görünümüne iyi gelecektir. pH değeri ve cildimiz için bu husus oldukça önemlidir.

İyonize asidik su, ciltteki kiri ve yağı verimli bir şekilde temizlemenizi sağlayarak, cildin genel görünümünü düzeltir. Kaşıntılı veya kuru cildiniz varsa, asitli suda banyo yapmak rahatsızlığı giderebilir ve cildi rahatlatabilir. Ayrıca iyonize asidik su, antiseptik özelliğe sahip olduğu için, küçük kesikleri ve yaraları hafifletmeye yardımcı olur.

Güzellik Suyu Nasıl Elde Edilir?

Cilt ve saç sağlığınıza iyi gelecek, iyonize asidik suyu elde etmek için bir su iyonlaştırıcısına sahip olmalısınız. İyonizerden elde edilen alkali suyun sağlığa faydalarından önceki yazılarımızda bahsetmiştik; bu yazımızda ise iyonizerden elde edilen asidik suyun sağlığa (cilde) faydalarından bahsettik.

Her gün, belki de etkilerini çok düşünmeden kullandığımız suyun, sağlığımızı bu kadar değiştirebileceğini düşünmemiş olabilirsiniz. Fakat gerçek şu ki, suyun doğru kullanımı vücudunuzda harikalar yaratırken, hatalı kullanımı da sağlık sıkıntılarına yol açar.

Tek seferde yapacağınız bir iyonizer cihazı seçimi ile defalarca aynaya baktığınızda mutlu görünüyor olmanızı ve sağlıklı olmanızı hedefliyoruz.

pH değeri ve cildimiz konusundan danışmak istedikleriniz için bizlere iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz. Sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacağımızdan emin olabilirsiniz.

canli su

Canlı Su Nedir?

Canlı Su Nedir? Canlı su; saf suyun, doğadan topladığı minerallerle oluşturduğu doğal su kaynaklarından akan ilk…

Okumaya Devam Et

Hayatınıza yeni bir tazelik katın!