fbpx
arrow_back

Canlı Su Nedir?

İçindekiler

Canlı Su Nedir?

Canlı su; saf suyun, doğadan topladığı minerallerle oluşturduğu doğal su kaynaklarından akan ilk halidir. ORP değerinin eksi olması, beklememesi, mineral ve elektrondan zengin olması gibi özellikleri vardır. Ancak günümüzde kentleşmenin etkisi, canlı suya ulaşmayı giderek zorlaştırmıştır. İçeriğimizde, canlı suyun nerelerde bulunduğu, nasıl elde edildiği ve nasıl anlaşılacağına dair tüm detayları görebilirsiniz.

Canlı Su Nerede Bulunur?

Su, içeriğindeki H+ iyonu (asit) ve OH- iyonunun (baz) verdiği nötralleşme tepkimesi sonucu oluşur. Sadece hidrojen ve oksijen bileşiğine sahip olan hali, saf su olarak adlandırılır. Saf suya en yakın örnek yağmur damlaları olsa da içilebilir değildir ve insanlara herhangi bir faydası yoktur.

Canlıların içmesi gereken suda çeşitli mineraller olması gerekir. Örneğin, saf hali toprağa değdiğinde buradaki mineralleri toplar ve tatlı su kaynaklarını oluşturur. Nehir, göl ve akarsulardan canlı su temin edilebilir. Ancak günümüzde bu kaynaklarda da çeşitli kirleticiler mevcuttur. Bu kirleticiler, belirli konsantrasyonların altında olduğu sürece insan sağlığına zararlı değildir fakat artması halinde çeşitli sağlık sorunlarına neden olur.

Canlı Su ve Ölü Su Nedir?

Suyun moleküler yapısı doğal kaynaklardan aktığı haliyle insanların hücre yapısına uygun forma sahiptir. Ancak şehirleşmenin etkisiyle hayatımıza giren; şebekeler, depolar, damacanalar ve sebillerde beklemesi, canlılığını yitirmesine sebep olur.

Doğal kaynaklardan akan suyun bekletilmesi halinde Hexogonal yapısı bozulur ve sonucunda makro kümelenme meydana gelir. Bu durum suyun, oksijenden ve elektrondan zengin olma özelliğini yitirmesine neden olur. Makro kümelenmeden sonra tüketilen su, hücre çeperinden geçemediği için hücre beslenmesi ve nemlenmesi yeterince gerçekleşmez. İçilen suyu tam olarak kullanamayan vücutta şişkinlik meydana gelir. Aynı zamanda ölü su, detoks etkisi de yaratmaz.

Canlı Su Nasıl Anlaşılır?

Genel olarak doğal kaynaklardan akan suyun canlı su olduğu ifade edilse de günümüzde çevre ve hava kirliliğinden dolayı hepsi için aynı kavramı kullanmak doğru değildir. Çeşitli analizler sonucunda akan suyun canlı olup olmadığı tespit edilebilir. Buna göre sağlaması gereken özellikler aşağıdaki gibidir:

  • ORP değerinin eksi olması
  • Mikro moleküler yapıda bulunması
  • Beklememiş ve hareketli olması
  • Zengin mineraller içermesi
  • Elektrondan zengin olması

Bu unsurlara bakılarak suyun canlı olup olmadığını anlamak mümkündür.

Canlı Su Nasıl Elde Edilir?

En yüksek enerji seviyesine sahip olan ve kaynaktan çıktığı haliyle tüketilmesi gereken canlı su, insan sağlığı için oldukça faydalıdır. Ancak; ağır metaller ve sanayi atıkları, kanalizasyon suları, temizlenmesi için eklenen kimyasallar gibi birçok zararlı madde, akan sulara karışabilir. Bu nedenle modern yaşamda canlı suya ulaşmanın yolları, sağlıklı yaşamak isteyen herkes için önemli bir konu haline gelmiştir.

Öncelikle Japonya’da ortaya atılan ve suyun kalitesini artırmayı amaçlayan çeşitli arıtma teknikleri sayesinde içme suyunu daha sağlıklı hale getirmek mümkündür. Bu teknikler insan sağlığına zararı olan toksin maddeleri sudan uzaklaştırır. Aynı zamanda yararlı minerallerin kaybolmasını engelleyerek enerjisi yüksek, antioksidan özelliğine sahip bir su elde edilmesini sağlar.

Alkali İyonize Su

Alkali iyonize su, elektroliz işlemiyle elde edilen; toksin maddelerin, asidik atıkların, serbest radikallerin etkin bir şekilde uzaklaştırıldığı, elektrondan zengin mineral kaynağı bir sudur. Normal alkali suyun içermediği antioksidan özelliği, alkali iyonize suda mevcuttur. Bununla birlikte insan sağlığına son derece yararlı olduğu da bilinmektedir.

Bu suyu elde etmek için alkali su iyonizeri cihazları kullanılır. Bu cihazlar, suyun pH geçişini sağlama ve suyu detoksifiye etme özelliğine sahiptir. Suyu pozitif ve negatif iyonlara ayırarak elektroz işlemi gerçekleştirir ve sonucunda alkali ve asidik olmak üzere iki farklı su elde edilir. Alkali su, yüksek pH seviyesine sahip olan, içme ve yemeklerde kullanılabilecek olan türdür. Asidik su ise sterilizasyon veya temizlik için tercih edilir.

canli su

Canlı Su Nedir?

Canlı Su Nedir? Canlı su; saf suyun, doğadan topladığı minerallerle oluşturduğu doğal su kaynaklarından akan ilk…

Okumaya Devam Et

Hayatınıza yeni bir tazelik katın!