arrow_back

En Kaliteli Su

En Kaliteli Su

İçindekiler

En Kaliteli Su

Yaşamın devamı ve insan sağlığı için havadan sonra en çok ihtiyacımız olan maddenin su olduğunu, bol bol tüketmemiz gerektiğini biliyoruz fakat en kaliteli su ile ilgili her sene sağlık bakanlığı tarafından açıklanan raporları takip etmemiz ve buna göre su tüketmemiz gerekiyor.

Bu yazımızda en kaliteli su markaları nedir bahsedeceğiz fakat bundan bahsetmeden önce su kalitesinin tanımından bahsetmek gerekir.

Su kalitesi, bir veya daha fazla türün gereksinimlerine veya insan ihtiyacına göre suyun durumunun ölçüsüdür. Bu ölçü için suyun fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerine bakılmaktadır. Suyun kalite ölçümünde fiziksel parametreler; bulanıklık, sıcaklık, renk, tat ve koku gibi özelliklere bakılırken kimyasal parametrelerde; pH, asitlik, alkalilik, klorür, sülfat, azot, florür, sertlik ve çözünmüş oksijen gibi değerler ölçülmektedir. Biyolojik parametrelerde ise bakteri, yosun, virüsler ve protozoaya bakılmaktadır. Su kalitesi için her ne kadar bu bilimsel verilere bakılsa da bir su için “iyi” veya “kötü” demek kolay bir sonuç değildir. Burada önemli olan suyun hangi amaçla kullanıldığıdır. Bu sebeple bu yazıda en kaliteli içme suyu konusunu ele alacağız ve Türkiye’nin en kaliteli suyu hangisi, bundan bahsedeceğiz.

En Kaliteli Su Markaları

Kapınızın önünde doğal kaynak suyu akan bir çeşme var ise çok şanslısınız fakat modern hayatta birçoğumuz için içme suyuna ulaşmak biraz zor. Dolayısı ile damacana su tüketmek bir yaşam standardı haline geldi. Yaşamımız bunu gerektiriyorsa, en kaliteli damacana su hangisi bunu öğrenip biraz daha hayatımızla ilgili dikkatli olmamızda fayda olabilir.

Günümüzde en yaygın bilinen konu suyun pH değeridir. Burada herkesin yanıldığı bir konu, suyun pH değeri ne kadar yüksekse o kadar kaliteli içilebilir su olduğunun düşünülmesidir. Fakat en kaliteli su için sadece pH değeri yeterli değildir. Ayrıca suyun kaynağı nedir, yararlı mineraller içeriyor mu ve bu mineral miktarları nedir, ambalajlanma süreçleri ve yönetmeliklere uygunluğu gibi konular da büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple şişelenmiş ambalajlı sular içmek zorundaysanız, suları tercih çok dikkatli olmanız ve en kaliteli hazır su hangisi ise seçiminizi buna göre yapmalısınız.

Türkiye’nin En Kaliteli Suyu

Türkiye’de bir su markasının kalitesi, Sağlık Bakanlığı bünyesindeki yetkili uzmanların analizleri sonucunda tespit edilmektedir. Sağlık Bakanlığı’nın her yıl yayınladığı su analizi raporunda bir su markası (100)tam puan üzerinden değerlendirilir. Bu puanlama kriterleri şunlardır;

  • pH’ın 7- 8.5 aralığında bir değerde olması
  • Yararlı minerallerin belirli bir aralıkta olması
  • Herhangi kirletici, kimyasal, biyolojik ve radyolojik madde bulunmaması

Bu kriterler dışında su markasının etiketinde ruhsat numarası, tarih ve analiz değerleri belirtilmelidir. Damacana su ise, suyun üzerinde suyun adı ve kaynağı belirtilmelidir. Şişe ve kapak üzerinde suyun cinsi ve adının bulunduğu emniyet bandı olmalı ve su berrak olmalıdır. İyi damacana suyu tüketmek istiyorsak, yüksek pH değerine sahip suların dışında bu kriterlere de dikkat ederek bilinçli bir şekilde ilerlememiz gerekmektedir.

Bütün bu yapılan analizler sonucunda Sağlık Bakanlığı 2022 en iyi su markası listesini sırasıyla şu şekilde açıklamıştır; Buzdağı (pH: 7,6), Beyyab (pH: 7,4), Fuska (pH: 7,5), Atlantis (pH: 8,03), Sultan (pH: 7,14), Tekir (pH: 7,59), Taşkesti (pH: 7,9), Javsu (pH: 7,63), Munzur (pH: 8,11), Cansu (pH: 7,1).

Görüldüğü üzere suların pH değeri tek başına suyun kalite sıralamasında etkili değildir. En kaliteli su listesinin başında yer alan Buzdağı Su markasının kaynakları sanayi alanlarından ve yerleşim alanlarından uzak, Keremali Dağları’nın batısındadır. Bu kaynakların egzoz emisyonlarından uzak olması suyun temizliğini ve kalitesini etkilemiştir. Bunun dışında ambalaj ve taşımada da gereken standartlar sağlanmıştır.

Sağlık ve beslenme uzmanlarına danıştığınızda, vücut indeksinize göre tüketmeniz gereken suyu öğrenebilirsiniz. Ama her türlü susuz yaşayamayan canlılar olduğumuz bilinen bir gerçek. Bilişim dünyasında internete ulaşmak da artık çok kolay ve hepimizin her gün vakit geçirdiği bir mecra. Bu durumda sağlığınız için en kaliteli su araştırması yapmak kendinize yapacağınız büyük bir iyilik olacaktır. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta şu: en kaliteli içme suyu sıralaması her sene yapılan değerlendirmeler sonucunda değişkenlik gösterebilir. En kaliteli su markalarını her sene takip etmeli ve buna göre hareket etmelisiniz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Alkali İyonize Su

Alkali İyonize Su

Alkali iyonize su Alkali iyonize su tanımı yapmak için öncelikle iyonizasyon işleminden bahsetmek faydalı olacaktır. İyonizasyon,…

Okumaya Devam Et

Hayatınıza yeni bir tazelik katın!