fbpx
arrow_back

Asidite ve Kemik Erimesi

Kemik Erimesi

İçindekiler

Asidoz ve Osteoporoz

Asidite ve kemik erimesi yazımıza başlamadan önce değinmemiz gereken bir konu var. Dünya genelinde, fiziksel ve ekonomik hasarı yüksek olan halk sağlığı sorunlarından biri olan osteoporoz (kemik erimesi), kemik yoğunluğunun azalması ve kemik mikro yapısının kaybı ile kemik kırılganlığının artmasına ve kırık riskine yol açan bir hastalıktır.

Araştırmalara göre, her üç kadından biri ve her 12 erkekten biri yaşamları boyunca osteoporozdan muzdarip olacaktır. Kemik erimesinin bilinen birçok sebebi vardır; bizler bu makalemizde daha az bilinen fakat çok güçlü bir sebep olan asidite ve osteoporoz ile ilişkisinden söz edeceğiz.

Osteoporoz Nedir? Kimlerde Görülür?

Osteoporoz, kemiklerin zayıf ve kırılgan hale gelmesine neden olur. Kemikler artık o kadar kırılgandır ki, düşme, eğilme veya öksürme gibi hafif eylemler bile kırılmaya neden olabilir. Osteoporoza bağlı kırıklar en sık, kalça, el-ayak bilekleri, veya omurgada görülür.

‘Osteoporoz’ kelimesi ‘gözenekli kemik’ anlamına gelir; bu rahatsızlık durumunda, daha az kemik kütleniz ve daha az gücünüz var demektir. Hastalık genellikle herhangi bir semptom veya ağrı olmadan gelişir ve genellikle zayıflamış kemikler, ağrılı kırıklara neden olana kadar keşfedilmeyebilir.

Osteoporoz, yeni kemik oluşumu eski kemiğin kaybına ayak uyduramadığında ortaya çıkar ve bu durum erkekleri de kadınları da etkiler. Ancak menopoz geçirmiş yaşlı kadınlar daha yüksek risk altındadır. Araştırmalara göre, 50 yaşından sonra, yaşamları boyunca her iki kadından ve dört erkekten birinde osteoporoza bağlı kırıklar olacaktır.

Osteoporoz her yıl iki milyondan fazla kırığa sebep olmaktadır ve bu sayı artmaya devam etmektedir. Osteoporozun oluşmasını önlemek için yapılacak şeyler vardır. Ancak çözüm önerimizin öncesinde kemik erimesine sebep olan asidozdan bahsedeceğiz.

Asidoz Osteoporozu (Kemik Erimesini) Nasıl Etkiler?

Vücutta aşırı miktarda asit olması durumuna “asidoz” denilmektedir. Sağlıksız beslenme, stres gibi durumlar kandaki asit miktarını yükseltir ve vücudumuz asidi nötralize etmek için, kalsiyum ve magnezyum gibi çok ihtiyaç duyulan mineralleri kemiklerden sağlamaya çalışır.

Bu ve daha çeşitli sebeplerle osteoporozun bir asidoz sorunu olduğuna dair doktor görüşleri vardır. Vücuttan uzaklaşmayan asidik, atık maddelerin kemikte birikerek, kemiğin yapısını bozduğundan.

Yaş ve genetik faktörler kemik erimesinin sebepleri iken, daha fazla araştırma ise asidozun kemik erimesinde daha önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Çünkü asidite, vücuttaki değerli enzimlerin çalışmasını engelleyerek, DNA ve RNA yapımızı  . Bloke olan enzimler sebebi ile büyüme hormonu sentezlenemez.

Sağlık uzmanları yıllardır kalsiyum ve D vitamini takviyelerinin kemik kaybının önlenmesine yardımcı olabileceğini söylemektedir ancak kemik erimesi sadece ilaç ile tedavi edilemez; tüm bedeni uyandıracak bir temizliğe ihtiyaç vardır. Peki bu temizlik nasıl yapılabilir? Asidite ve kemik erimesi yazımıza osteoporozun önlenmesi hususu ile devam ediyoruz.

Alkali İyonize Su Osteoporozun Önlenmesine Yardımcı Olur

Vücudunuz dengeli bir pH değerine sahip olduğunda, vücutta mineral dengesi sağlanmış demektir. Alkali iyonize su da bu dengenin korunmasına yardımcı olur.

Burada dikkat edilmesi gereken konulardan biri de alkali su ve alkali iyonize su farkıdır. Bu konudan daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Mineral açısından zengin olan su, alkali iyonize sudur.

Alkali iyonize su, iyonlaşma sürecinde suyun mineral yapısını bozmaz ve dolayısı ile vücudunuzun asidoz sebebiyle kaybettiği mineralleri yenilemeye yardımcı olur; ayrıca vücudun dokularındaki asitliği nötralize ederek vücudun pH dengesini korur.

Kadınlarda alkali su ile asitli suyun tüketiminin, kemik kaybı üzerindeki etkisini karşılaştırmak için yapılan bir araştırmada; alkali suyun vücudun asit-baz dengesini koruduğu ve kalsiyum emilimini artırdığı gözlemlenmiştir.

Alkali İyonize Suyu Hayatınızın Bir Parçası

Dünya Sağlık Örgütü, günlük mineral ihtiyacınızın %10-20’sini içtiğiniz sudan almanızı önermektedir. İçtiğiniz sudan ihtiyacınız olan mineralleri almanın en iyi yolu, iyonizerden elde edilen alkali sudur. Bunun nedeni, iyonizerin içtiğiniz sudaki (ihtiyacınız olan) minerallerin yapısını bozmamasıdır. Böylece içtiğiniz her bardak alkali suda daha fazla temel mineral elde edersiniz.

Yaş, genetik veya stres kaynaklı sağlık sorunlarınızın önüne geçmek; asidoz nedeniyle kaybedilen mineral takviyesini telafi ederek, kemik kaybını önlemek ve kemik yoğunluğunuzu artırmak için alkali iyonize su içmelisiniz.

Alkali iyonize suyu sağlıklı yaşam tarzınızın bir parçası haline getirmenin en güvenilir yolu, Biontech alkali su iyonizerlerini tercih etmenizdir. İyonizasyon endüstrisinde 36 yıllık deneyime sahip olan Biontech, ileri teknolojiyi kullanım kolaylığı ile evlerinize getirerek; sağlıklı ve konforlu bir hayat sürmenizi önemsemektedir.

Asidite ve Kemik Erimesi

Bu yazımızda sizlere asidite ve kemik erimesi hakkında bilmeniz gerekenleri özetlemeye çalıştık. İçeriğimiz hakkında merak ettiklerinizi iletişim bilgilerimizden bizlere ulaştırabilirsiniz. Mümkün olan en kısa sürede dönüş yapılacağından emin olabilirsiniz.

canli su

Canlı Su Nedir?

Canlı Su Nedir? Canlı su; saf suyun, doğadan topladığı minerallerle oluşturduğu doğal su kaynaklarından akan ilk…

Okumaya Devam Et

Hayatınıza yeni bir tazelik katın!