arrow_back

Su İçmenin Beyne Faydaları Nelerdir?

Su İçmenin Beyne Faydaları

İçindekiler

Canlıların ana yaşam kaynağı olan suyun vücudumuzdaki organların ve sistemlerin görevlerini zorlanmadan yerine getirebilmeleri için çok önemli olduğunu biliyoruz. Peki, beynin vücuda gereken su miktarı alındığında ya da alınmadığında nasıl etkilendiğini düşündünüz mü? Haydi o zaman, su ve beyin ilişkisi hakkındaki önemli noktalara değinelim. Yeterli miktarda su içmenin beyne ve bilişsel performansa ne gibi yararları olduğuna göz atalım.

Bilişsel Performansı Artırmak

Bazen dikkat dağınıklığı yaşadığınız, algılamakta güçlük çektiğiniz ve hatta unutkanlıktan şikâyetçi olduğunuz zamanlar yaşıyor musunuz? İşte, bunların nedeni yeterince su içmemeniz olmaktadır. Yaş, cinsiyet gibi kriterlere göre değişse de insan beyninin yaklaşık %75’i sudan oluşur. Vücuttaki susuzluk seviyesi %1-%2 aralığında olduğunda beyindeki su miktarı da etkilenmektedir. Dehidrasyon yaşayan kişiler üzerinde yapılan araştırmalarda; konsantrasyonda düşüş, dikkat dağınıklığı, kafa karışıklığı, yorgunluk, uyku hali gibi sorunlarla karşılaşılmıştır.

Dengeli Bir Duygu Durumuna

Evet, dehidrasyon bilişsel performansı olumsuz etkiliyor; fakat yapılan araştırmalar sayesinde fark edilen başka bir şey daha var. Dehidrasyon beyin fonksiyonlarını çok yönlü bozabileceği için anksiyete, sinirlilik, mutsuzluk gibi etkilere de neden olmaktadır. Dolayısıyla daha mutlu, daha az stresli hissetmek için su tüketiminin öneminin büyük olduğunu söyleyebiliriz.

Baş Ağrıları

Günlük olarak içilmesi gereken su miktarı tüketilmediğinde vücuttaki sıvı eksikliği nedeniyle beyin dokusunda geçici olarak küçülme görülmektedir. Bu durum baş ağrılarına, migrenin tetiklenmesine ya da migren ataklarının daha uzun sürmesine sebep olmaktadır.

Kaliteli Su İçmek

Bu noktada unutulmaması gereken bir şey daha var: İçtiğiniz su miktarı kadar suyun kalitesi de önemli! Örneğin daha güvenli olduğunu düşündüğünüz için tercih ettiğiniz plastik ambalajlı sularda, açılıp tüketilmeyi bekledikleri sırada, bakteri oluşturmaktadır.Peki, bu noktada en pratik çözüm ne? Çözüm, Biontech su arıtma cihazları! Musluğunuzdan akan suyu ters ozmoz teknolojisi ve dört aşamalı arıtma sistemiyle zararlı maddelerden arındıran Biontech su arıtma cihazları ile tanışmak için daha fazla beklemeyin; temiz suya pratik bir şekilde ulaşın!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Su Detoksu

Su Detoksu

Su Detoksu Nedir? Su detoksu kavramına geçmeden önce detoks nedir isterseniz gelin birlikte inceleyelim. “Detoks” günümüzde…

Okumaya Devam Et

Hayatınıza yeni bir tazelik katın!