arrow_back

Su Arıtma Cihazı Filtresi Neden Değiştirilmeli?

Su Arıtma Cihazı Filtresi Neden Değiştirilmeli?

İçindekiler

Su arıtma cihazını kullanıyorsanız ya da su arıtma cihazı almayı planlıyorsanız filtre değişimi hakkında bir şeyler duymuş ya da okumuş olabilirsiniz. Peki; su arıtma filtresi değişmezse ne olur? İşte, filtre değişimi hakkında bilmeniz gerekenler:

Ne İşe Yarar?

Filtrelerin amacı suyu, virüs, bakteri ve sağlığa zararlı diğer maddelerden arındırıp temiz su sunmaktır. Diğer bir deyişle filtreler, su arıtma cihazının görevini yerine getirmesini sağlayan parçalardır.

Su arıtma sistemlerinde farklı aşamalarda görev alan filtre çeşitleri bulunmaktadır. Bir cihazda tercih edilen filtre çeşitleri, cihazın verimliliğini doğrudan etkilemektedir. Dilerseniz bu konuda ayrıntılı bilgi almak için “Su Arıtma Cihazı Filtreleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler” yazımızı okuyabilirsiniz.

Neden Değiştirilmeli?

Filtreler bir bariyer görevi görür, sudaki yabancı maddelere geçit vermez. Bu sayede içme suyuna pratik bir şekilde ulaşmanızı sağlamaktadır. Fakat kullanılan filtrelerin kullanım ömürleri zamanla dolar. Tahmin edebileceğiniz gibi bunun nedeni arıtılmamış suyun içerisinde bulunan maddelerin bu filtreler tarafından tutulmasıdır.

Ne demek istediğimizi daha net bir şekilde açıklayalım. Sudaki klor gibi maddeleri filtreleyen ve suyun tadını, kokusunu değiştirebilen maddeleri sudan ayrıştıran aktif karbon filtre suyu arıtmada oldukça önemli bir görev üstlenmektedir. Fakat aktif karbon filtre değişimini yapmadığınız zaman, ayrıştırılan bu zararlı maddeler bakteri kolonileri oluşturmaktadır. Zamanla bu bakteriler sızma yaparak içme suyunuza karışır. Kısacası cihazınızın verimli bir şekilde çalışması ve arıtılmış, temiz suya ulaşabilmeniz için filtre değişimini aksatmamanız gerekir.

Filtre Değişimi Ne Zaman Yapılmalı?

Su arıtma filtre değişim süresi cihazda kullanılan filtrelere ve cihazın kullanıldığı bölgedeki suyun özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla bu konudaki en doğru bilgiyi cihazı alacağınız firmadan edinebilirsiniz. Dilerseniz su arıtma cihazı seçerken dikkat etmeniz gereken diğer noktaları “Su Arıtma Cihazı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler” yazımıza göz atarak öğrenebilirsiniz.

Filtre Değişimi Sorun Olmaktan Çıksın

Sağlığınız için filtre değişim zamanlarını takip etmeniz gerekir. Bunun yanı sıra filtrelerin nasıl değiştirilmesi gerektiği hakkında da bilgi sahibi olmanız şart.

Fakat eğer bir Biontech su arıtma cihazı sahibiyseniz bu konuda da endişe etmeniz gerekmez. Çünkü Biontech sizin için filtre değişim zamanlarını takip eder. Zamanı geldiğinde sizi arayacak cihazınızın filtrelerini değiştirir! Size de Biontech su arıtma cihazlarının sunduğu temiz ve taze içme suyuna pratik bir şekilde ulaşmak kalır.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Su Detoksu

Su Detoksu

Su Detoksu Nedir? Su detoksu kavramına geçmeden önce detoks nedir isterseniz gelin birlikte inceleyelim. “Detoks” günümüzde…

Okumaya Devam Et

Hayatınıza yeni bir tazelik katın!