arrow_back

Spor Yaparken Alkali Su İçmek Neden Önemli?

Spor Yaparken Alkali Su İçmek Neden Önemli

İçindekiler

Vücudunuz en çok idrar ve terleme yoluyla su kaybeder. Spor sırasında kaybettiğiniz suyu yerine koymamanız ise vücudunuzun susuz kalmasına yol açar.

Spor Yapmak Neden Alkali Su Kaybettirir?

Vücudunuz, yükselen ısıyı düşürmek ve serinleme sağlamak için terler. Serin veya ılık ortamlarda hafif egzersiz yaptığınızda terleme saatte 100 ml civarındayken sıcak ortamda ağır egzersizle bu miktar daha da yukarılara çıkmaktadır.

Alkali Su ve Spor: İkisi de Birbirini Etkilemekte

Spora başlamadan önce yeterli miktarda su içmek, spor esnasında oluşabilecek susuzluğu geciktirdiği için egzersizden 2 saat önce 500 ml su içilmelidir. Fakat bu miktarın yaşınıza, cinsiyetinize, egzersiz ağırlığına, kilo ve boyunuza göre değişebileceğini unutmamalı ve bu konuda uzman görüşü almayı ihmal etmemelisiniz.

Spor yaparken alkali su içmek vücudun susuz kalmasını engeller. Bu miktar genelde saatte 1 litre olarak belirtilmektedir. Çok miktarda içilen alkali suyun çok kısa sürede tüketilmesi, su zehirlenmesine ve hiponatremiye neden olabildiğinden suyu kontrollü bir şekilde içmek gerekmektedir.

Tükenircesine antrenman yapıldığında kaslarda salgılanan laktik asit kasların pH seviyesini düşürmektedir. Laktik asit arttıkça düşen pH seviyesi nedeni ile kaslar zayıflar, güçsüzleşmekte ve yorulmaktadır. 6,5 pH’ta kaslar tamamen işlevlerini yerine getiremez hale gelmektedir. Özellikle, dokularda biriken laktik asit nedeni ile ağrı, acı ve katılık hissedersiniz.

Kasların pH seviyesi düştüğünde, tekrar normal değerlerine dönmesi ve laktik asidin uzaklaştırılması birkaç saat sürebilmektedir.

Peki, çözüm ne? Suda bulunan zararlı maddelerden korunmak için en güzel yöntem su arıtma cihazı kullanmaktır! Bu cihazlar, suyun içerisindeki zararlı maddeleri ayrıştırır ve musluğunuzdan akan suyun temiz hale gelmesini sağlar.

Siz de Biontech’in geliştirdiği su arıtma cihazı ürünlerine göz atabilir, size en uygun cihazı seçebilirsiniz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Su Detoksu

Su Detoksu

Su Detoksu Nedir? Su detoksu kavramına geçmeden önce detoks nedir isterseniz gelin birlikte inceleyelim. “Detoks” günümüzde…

Okumaya Devam Et

Hayatınıza yeni bir tazelik katın!