arrow_back

Sağlığınız İçin Hidrojen Suyunun Faydaları

Sağlığınız İçin Hidrojen Suyunun Faydaları

İçindekiler

Moleküler hidrojen, dünyadaki en küçük moleküldür. Boyutunun sizi aldatmasına izin vermeyin. Moleküler hidrojen veya H2, bizim için mevcut olan en güçlü antioksidanlardan biridir.

İlk element olan hidrojen, evrenin başlangıcından itibaren evrimin bir parçası olmuştur. Hidrojenin çok boyutlu faydalarının detoksifikasyon yollarını, beyin sağlığını, sağlıklı yaşlanmayı ve uzun ömürlülüğü etkilediği saptanmıştır. Bununla birlikte; egzersiz sonrası toparlanmayı etkilediği ve vücut üzerinde egzersizi taklit eden bir etkisi olduğu gösterilmiştir. Optimum sağlık için ek hidrojenin faydaları ve uygulamaları ile birlikte bu kavramları daha fazla keşfedelim.

Özellikle günümüzde araştırmalar, moleküler hidrojenin geniş çapta yayılmasının, güçlü bir antioksidan görevi görmenin, bilişsel sağlığı üzerinde durmaktadır. Bu yüzden; atletik performansı desteklemenin, sağlıklı metabolizmayı teşvik etmenin ve vücudun doğal detoksifikasyon sisteminin aktivasyonuna yardımcı olmanın faydalarını göstermiştir.

Moleküler hidrojen, birbirine bağlı 2 elektron ve 2 protondan oluşan bir atomdur. Yüksek lipid çözünürlüğü ve geçirgenliği sayesinde, moleküler hidrojen hem kan-beyin bariyerine geçer. Hücre zarlarından geçerek sitozolü (hücrelerin içindeki sıvı), mitokondriyi (hücrenin enerji santrali) ve çekirdeği (hücrelerin “beyni”) etkiler.

İnsan vücudunda hidrojen, mikrobiyota tarafından fermantasyonun doğal olarak üretilen bir yan ürünüdür. Bağırsak sistemi içindeki mikroorganizmaların gelişimi ancak üretim, bireyin çevresi gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir.

Hidrojenli Su ve Beyin Sağlığı

Hidrojen tedavisinin kullanıldığı bir hayvan çalışması, otofaji yollarının aktivasyonunu gösterdi. İlgi duyulan başka bir konu isçalışma, mitokondriyal fonksiyonu koruyarak hidrojenin nöroprotektif etkilerini vurguladı.

Beyinde, hidrojenin faydaları nöroprotektif etkilerinin ötesine geçiyor mu?

İlginç bir şekilde, hidrojenin adaptojenik özellikleri, vücuttaki homeostazı desteklemedeki rolünü vurgulamaktadır. İlgilenilen iki çalışma, hidrojen tedavisinin HPA ekseni üzerindeki terapötik etkilerini gösterdi.

Bu nedenle; 4 hafta boyunca hidrojen içeren çift kör, plasebo kontrollü bir çalışma; katılımcılar sinirlilik duygularında bir azalma ve ruh halinde bir artış hissettiler. Bir hayvan deneyi çalışması, hafif stres sırasında HPA eksenini desteklediğini gösterdi. En dikkat çekici olanı, uygulama süresinin ötesinde strese dayanıklılık arttıkça etkiler uzun sürdü.

Moleküler hidrojenin sinirlilik olaylarından ve buna bağlı olarak normal sindirim işlevini desteklediği gösterildi. Hidrojenin koruyucu etkileri, zarlardan doğrudan hücrelere ve organellere yayılma konusundaki benzersiz yeteneğine atfedilebilir.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Su Detoksu

Su Detoksu

Su Detoksu Nedir? Su detoksu kavramına geçmeden önce detoks nedir isterseniz gelin birlikte inceleyelim. “Detoks” günümüzde…

Okumaya Devam Et

Hayatınıza yeni bir tazelik katın!