arrow_back

PH Değeri Yüksek Su Markaları

PH Değeri Yüksek Su Markaları

İçindekiler

Su Markalarının pH değeri

PH Değeri Yüksek Su Markaları hayati bir önem taşıyor fakat satın aldığımız şişe suların hangisi sağlıklı ve buna nasıl karar vereceğiz? Bu yazımızda resmi veriler ışığında sizlerle bu konuyu detaylı bir şekilde inceliyoruz.

Tüm canlılar için hayati önem taşıyan su tüketimi de diğer alışkanlıklarımız gibi gün geçtikçe farklılaşıyor. Eski yıllarda ülkemizde hazır şişelenmiş su tüketimi çok az iken, ne yazık ki günümüzde çeşmeden akan suyun içilebilir olduğu şehir sayısı gün geçtikçe azalmaktadır.

Daha önceki yazılarımızda, suyun pH değeri nedir, suyun pH değeri kaç olmalı gibi merak edilen sorulara yanıt bulabilmek için yaptığımız araştırmalarımızı sizlerle paylaşmıştık. Bu yazılarımızda sağlıklı bir suyun pH değerinin 6.5 ile 8,5 arasında olması gerektiğinden söz etmiştik. Bu bilgiden yola çıkarak pH değeri yüksek su markalarını araştırdık.

PH Değeri Yüksek Su Markaları

Su markalarının pH değerleri, en iyi içilebilir su markaları Sağlık Bakanlığı bünyesindeki yetkili uzmanların analizleri sonucunda tespit edilmektedir. Sağlık Bakanlığı’nın her yıl yayınladığı su analizi raporunda bir su markasının (100)tam puan alma kriterleri şunlardır:

• pH değerinin 7-8,5 arasında olması
• Yararlı minerallerin (pH seviyesi gibi) belirli bir aralıkta olması
• Herhangi kirletici, kimyasal, biyolojik ve radyolojik madde bulunmaması

2022 yılı Sağlık Bakanlığı raporuna göre en iyi su markaları listesi yayınlanmış ve bu liste birçok kişi için şaşırtıcı olacaktır. Çünkü listede adını çok duyduğumuz, bildiğimiz su markaların eksi puan aldığını göreceksiniz.

• Rapordan elde ettiğimiz bazı istatistiklere göre;
• PH değeri en yüksek su markası: Mavidağ
• PH değeri en düşük su markası: Taşpınar
• En yüksek puan toplayan (en iyi su markası): Buzdağı

saglik bakanligi en iyi su markalari

Sağlık Bakanlığı 2022 en iyi su markası listesine göre en iyi sular ve bu su markalarının pH değeri sırasıyla; Buzdağı (pH: 7,6), Beyyab (pH: 7,4), Fuska (pH: 7,5), Atlantis (pH: 8,03), Sultan (pH: 7,14), Tekir (pH: 7,59), Taşkesti (pH: 7,9), Javsu (pH: 7,63), Munzur (pH: 8,11), Cansu (pH: 7,1).

En yüksek puanlama ile listenin başında yer alan Buzdağı Su markasının su kaynakları, yerleşim bölgelerinden ve endüstriyel sanayi alanlarına 20 km uzaklıkta, 650 m rakıma sahip Keremali Dağları’nın batısındadır. Su kaynağının egzoz emisyonlarından uzak olmasının kalite ve temizliği yanı sıra ambalaj ve taşımada da gereken standartlar sağlanmaktadır.

İkinci sırada yer alan Beyyab Su markası ise tüm yasal süreçleri titizlikle takip etmiş ve raporlarda mineraller değerlendirildiğinde, 7 yaşından küçük çocukların ve bebeklerin kullanımı ve düzenli beslenmeleri için uygun bulunmuştur.

3.sırada yer alan Fuska Su kaynakları ise yılın beş ayı karla kaplı olan Sapanca dağlarından gelmektedir. Su bu dağdan, dünya standartlarına ve yönetmeliklere uygun şekilde fabrikaya indirilmektedir. İnsan faktöründen kaynaklı kirlenme riski olmayan Fuska Su, yararlı mineraller açısından da zengindir.

Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi’nin Su Analizi raporları sonucunda pH değeri yüksek su markaları sırasıyla; Mavidağ (pH: 8,71), Akçat (pH: 8,55), Kardelen (pH: 8,3), Haznedar (pH: 8,3), Arsu (pH: 8,2), Saka (pH: 8,2), Akasya (pH: 8,2), Ladik Akdağ (pH: 8,17), Munzur (pH: 8,11), İvriz (pH: 8,1).

ph degerlerine gore su markalari

Ve yukarıda maddeler halinde bahsettiğimiz puan kriterlerine göre eksi puan alarak sizleri şaşırtacak olan, bilindik su markaları sıralaması şu şekilde; Elmacık (-59), Saka (-197), Hamidiye (-224), Ceysu (-232), Nuh Su (-586), Gürpınar (-1.316), Kırkpınar (-2.213), Damla (-2.267), Sırma (-2.331), Nestle Pure Life (-2.423), Erikli (-2.501).

Popüler Su Markaları

PH değeri yüksek su markaları ile en iyi su markaları listesine detaylı baktığımızda, içilebilir sağlıklı bir su için pH değerinin tek başına yeterli bir kriter olmadığını görüyoruz. Aynı zamanda suyun kaynaklarının nereden geldiği, yararlı minerallerin varlığı – miktarı, ambalajlanma süreçleri, yönetmeliklere uygunluğu, içeriğindeki kirletici ve kimyasalların miktarı gibi kriterler büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple pH değeri yüksek su markalarından ilk sırada olan Mavidağ olmasına rağmen, en iyi su Buzdağı seçilmiştir.

Bu sebeple şişelenmiş su seçerken çok dikkatli olunmalıdır. Öncelikle su markasının Sağlık Bakanlığı’ndan üretim izni almış olması, etiketinde tarihin, ruhsat numarasının, analiz değerlerinin belirtilmesi gerekmektedir. Damacana su ise, suyun üzerinde suyun adı ve kaynağı belirtilmelidir.  Şişe ve kapak üzerinde suyun cinsi ve adının bulunduğu emniyet bandı olmalı ve su berrak olmalıdır.

PH Değeri Yüksek Su Markaları adlı makalemiz hakkında sormak istediklerinizi irtibat bilgilerimizden bizlere ulaştırabilirsiniz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Alkali İyonize Su

Alkali İyonize Su

Alkali iyonize su Alkali iyonize su tanımı yapmak için öncelikle iyonizasyon işleminden bahsetmek faydalı olacaktır. İyonizasyon,…

Okumaya Devam Et

Hayatınıza yeni bir tazelik katın!