arrow_back

Meyve Suyu Sıkacağı

Meyve Suyu Sıkacağı

İçindekiler

Meyve Suyu Sıkacağı

Meyve Suyu Sıkacağı Dünya’nın neresine gidersek gidelim hem sağlık hem de lezzet açısından günlük hayatımızın vazgeçilmezi olan bir alettir. Çünkü her ne kadar siyah çay seven bir toplum olsak da sabah kahvaltısında özellikle de çocuklarımızın, güne serinletici ve vitamin değeri yüksek bir içecekle başlamasını isteriz.

Fakat itiraf etmeliyiz ki, günlük yaşantımızda lahana, maydanoz gibi radikal tatları sürekli tüketemeyiz. Günlük koşturmaca içerisinde birçok meyveyi yanımızda taşımaya ne vaktimiz vardır ne motivasyonumuz…

Çok fazla tüketemediğiniz bir sebze ile sevdiğiniz tatları karıştırarak elde edeceğiniz bir meyve suyunu tüketmek çok daha kolay ve sağlıklıdır. Kilo kaybı, sağlıklı bir cilt, stres azaltma, vücudu toksinlerden uzaklaştırma, enerjide artış gibi sağlık faydaları buna örnektir.

Meyve suyu makinesi ile bu besinleri sıkmak, gıdalardaki vitamin, mineral ve fitokimyasalları almanın en iyi ve kolay yoludur. Fakat meyve ve sebzelerin bir diğer bileşeni olan lifleri kaybetme durumu da göz önüne alınmalıdır. Bu sebeple seçeceğiniz meyve sıkma makinesi çeşidi önemlidir.

Günümüzde birbirinden farklı fiyat ve özelliklerde, farklı markalarda  katı meyve suyu sıkacağı çeşitleri bulunmaktadır. Bu noktada seçim yaparken dikkat edilmesi gereken detayları bu makalemizde sizlere anlatmaya çalıştık. Umarız yardımcı olur.

Meyve Suyu Sıkacağı Çeşitleri

Santrifüjlü meyve sıkacağı

Ekonomik olması sebebiyle çok tercih edilen bu meyve suyu makinesi çalışırken çok gürültü çıkararak, keskin dişleri olan bir kesme bıçağı ile yaklaşık 2 dk. içinde meyveleri parçalar. Santrifüjlü bir meyve sıkacağından yapılan meyve suyu posadan çabuk ayrılma eğilimindedir; ayrıca kabuklar, tohumlar ve saplar dahil %30’a kadar katı madde içerir.

Manuel meyve sıkacağı, elma ve havuç gibi sert meyve ve sebzelerde iyi sonuç verir. Bazı santrifüjler ayrıca, kalın yapraklı yeşillikleri ve yumuşak, sulu meyveleri de işleyebilir.

Fakat bu makineler, suyu ve posayı ayırmak için çok yüksek bir hızla döner. Yüksek dönüş hızı, makinenin diğer türlere göre daha fazla ısı üretmesine neden olduğundan, bu ısı vitamin değerleri açısından meyve suyunun kalitesini düşürmektedir.

Press (ezici) meyve sıkacağı

Çift dişli meyve suyu sıkacağı olarak da bilinen pres sıkıcılar, birbirine milimetrenin onda biri kadar yakın monte edilmiş iki dişliye sahiptir. Dişlileri arasında kıl kadar açıklığın yanı sıra, bazı modellerde bir soğutma sistemi de bulunur. Bu dişliler sıkma işlemi sırasında yiyecekleri ezip, küçük parçacıklar halinde öğütür ve suyunu çıkarmak için dönerek posayı dışarı iter.

Press meyve ve sebze sıkacağı, santrifüjlü meyve sıkacağına göre daha yavaş çalışır fakat besin değeri açısından daha yüksek meyve suyu yapar; bütün meyveleri, yapraklı yeşillikleri işleyebilir. Buna karşılık muz ve avokado gibi meyvelerde iyi bir seçim değildir.

İki güçlü dişlisi ve aksesuarlarıyla ezici meyve sıkacağı, meyve suyu yapmaktan daha fazlasını yapabilir. Fındık ve tohum öğütmekten sebze doğramaya kadar mutfakta birçok farklı görevi yerine getirebilir.

Soğuk Pres Meyve Suyu Sıkacağı

Cold press olarak da bilinen, soğuk pres meyve suyu sıkacağı, meyve ve sebzelerin suyunu, ısı ve oksidasyon oluşturmadan çıkarmak için kullanılan bir yöntem kullanır. (Katı meyve sıkacağı olarak da bilinmektedir) Bu yöntem ile elde edilen meyve ve sebze sularının besin değerlerinin diğer yöntemlerle elde edilenlere göre daha fazla olduğu kanıtlanmıştır.

Soğuk pres meyve suyu sıkacağı yönteminde bıçak yoktur; meyve veya sebzelerin suları makinenin (tıpkı bir insanın ağzı ile yaptığı gibi) çiğneme ve ezme hareketleriyle çıkarılır. Çok düşük hızda çiğneme işlemi yaptığından fazla ısı oluşumu sorunu yoktur.

Bu elektrikli meyve sıkacağı sisteminde meyve ve sebzelerin hücresel yapısı korunurken, oksidasyon ve ayrışma önlenmekte, enzimler ve besinler doğal hallerine yakın bir şekilde korunmaktadır. Mesela bu tarz bir ürün ile kolaylıkla ve sağlıklı bir şekilde çim suyu dahi yapabilirsiniz.

(Bu aşamada önerimiz Türkiye’nin en iyi katı meyve sıkacağı ürünlerine sahip olan Hurom markası olacaktır)

Bu sebepler, sizi soğuk sıkım meyve sıkacağı faydalarına ikna etmek için yeterli değilse, belki de suyun harika tadı ikna edici olacaktır. Soğuk pres meyve suyu sıkacağı ile elde edilen su, sadece meyvelerin ve sebzelerin yararlı mineral ve vitaminlerini korumakla kalmaz; aynı zamanda farklı modellere göre taze tatlarını da korur.

Aynı zamanda paslanmaz çelik olan modeller bulaşık makinesinde kolaylıkla yıkanabilmektedirler. Elbette farklı özelliklerine göre meyve sıkacağı fiyatları değişiklik göstermektedir.

Bütün bu saydığımız katı meyve suyu sıkacağı önerileri içinden yapacağınız tercihleriniz, sağlığınızı ne kadar önemsediğinizle alakalı olarak değişebilir. Fakat bilinen tek gerçek şu ki; meyve suyu sıkacağı ile bir porsiyon ve tek bir çeşit meyve yemek yerine, birçok faydalı sebze ve meyveyi karıştırarak, tek bir bardakla sağlığınız için çok büyük bir adım atabilirsiniz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Alkali İyonize Su

Alkali İyonize Su

Alkali iyonize su Alkali iyonize su tanımı yapmak için öncelikle iyonizasyon işleminden bahsetmek faydalı olacaktır. İyonizasyon,…

Okumaya Devam Et

Hayatınıza yeni bir tazelik katın!