arrow_back

İş Yerinde Su İçmek Neden Önemli?

Bazı günlerde motivasyonunuz yerinde olsa da uykunuzu en iyi şekilde alsanız da iş yerindeki veriminiz düşük olabilir. Peki, iş yerinde daha verimli bir şekilde çalışmanın ve kendinizi daha iyi hissetmenin sırlarından birinin yeterli miktarda su içmek olduğunu biliyor musunuz? Haydi, gelin şimdi, yeterli miktarda su tüketiminin iş yerindeki veriminizi nasıl etkilediğine göz atalım.

c

Yeterli Miktarda Su İçmek Ruh Halinizi Olumlu Etkiler

Bazı günlerde kendinizi nedensiz yere yorgun, halsiz, mutsuz hissettiğiniz oluyor mu? İşte, bu şikâyetlerinizin nedeni su tüketim miktarınızın yetersiz olması olmasıdır. Araştırmalar, vücudun su ihtiyacı karşılandığında kişilerin daha mutlu ve daha az uykulu hissettiklerini ortaya koymaktadır. Su miktarı azaltılan kişilerin ise uyku halinden çıkmakta zorlandıkları, enerjilerinin daha düşük oldukları gözlemlenmiştir.

Eğer “Çalışırken su içmek neden önemlidir?” diye merak ediyorsanız hemen söyleyelim. Vücutta su azalmaya başladığında, yani susuzluk çektiğinizde, idrak kabiliyetiniz de doğru orantılı olarak azalmaya başlamaktadır. Yaşa ve cinsiyete göre değişiklik gösterse de beynimizin yaklaşık %73’ü sudur. Vücudunuz susuzluk çektiğinde beyin dokusunda büzüşme meydana gelir ve bu durum; anlamakta güçlük çekme, konsantrasyon eksikliği, bazı şeyleri hatırlamakta zorlanmak gibi sorunlar yaşamanıza sebep olmaktadır.

Şikâyetçi Olduğunuz Baş Ağrısının Nedeni Yetersiz Su Tüketimi

Pek çok çalışan, çalışırken baş ağrısından şikayet etmektedir. Yoksa siz de baş ağrısından şikayetçi olanlardan mısınız? O halde size önerimiz, su içme alışkanlığını kazanmanız! Çünkü yeterince su içilmemesi baş ağrısına neden olmaktadır. Bu nedenle; susuzluk migreni tetiklemektedir ya da migren ağrısının daha uzun sürmesine neden olmaktadır. Kısacası, su tüketimi, baş ağrısı nedeniyle veriminizin düşmemesi konusunda da önem taşır.

İş Yerinde İçtiğiniz Suyun Niteliğine de Önemli

Yeterli miktarda su içmenin üretkenliğe etkisini ve iş yerindeki veriminiz üzerinde olabilecek yansımalarını anlattık. Peki, iş yerinde içtiğiniz suyun kalitesi?

Buna bağlı olarak, tam da bu nedenlerden dolayı iş yerlerinde de su arıtma cihazı tercih edilmeli. Musluk suyunun içerisinde bulunan partikülleri %99,8 oranında ayrıştıran ve damacanalarda bulunması muhtemel zararlı maddeleri içermeyen arıtma suyuna Biontech  su arıtma cihazları sayesinde, pratik bir şekilde ulaşılmaktadır. Eğer; bir işverenseniz hiç düşünmeden ofisinize Biontech su arıtma cihazı alarak taze ve temiz suya pratik bir şekilde ulaşılmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca su arıtma cihazlarının dekoratif olarak da ofisinize uyum sağlayacağından emin olabilirsiniz.