fbpx
arrow_back

Yazın Neden Daha Fazla Su İçmeliyiz?

Yazın Neden Daha Fazla Su İçmeliyiz

İçindekiler

Yazın Neden Daha Fazla Su İçmeliyiz hiç düşündünüz? Her ne kadar hepimiz su içmenin önemini biliyor olsak da bazen unutabiliyoruz. Kışın olduğundan daha önemli olan yazın su tüketimi hakkında sizler için bu yazıyı hazırladık.

Tüm detaylarına değineceğiz fakat şimdilik kısaca şunu söylemeliyiz ki vücudun kaybettiği suyu yerine koymak insan sağlığı için oldukça önemlidir. Hem de tahmin edilenden çok daha fazla.

Günlük su ihtiyacı ölçüsünde sıvı tüketmek hayatımız ve sağlığımız için oldukça önemlidir. Suyun yerini çay kahve ile doldurmamak da aynı şekilde. Vücudumuz idrarın yanı sıra ter yolu ile de çokça su kaybeder. Tabi özellikle sıcak havalarda terleme miktarı normalin çok daha fazla üstüne çıkar. Bu da yaz aylarında vücudumuzun çok daha fazla su kaybına maruz kalması anlamına gelmektedir.

Peki Ama Ne Kadar?

Vücudumuzun terleme miktarını belirleyen çok sayıda etken vardır. Harcanan efor, sağlık durumu, kıyafet gibi farklı pek çok unsurdan dolayı “Yaz aylarında kaç litre su içmeliyiz?” sorusunun herkes için geçerli tek bir yanıtı yoktur. Araştırmalara göre; normal zamanlarda yetişkin bir kadının günlük 2,7 litre, erkeğin ise 3,7 litre sıvı alması gerekir.

Ancak yaz aylarında terleme nedeniyle vücut daha fazla su kaybettiği için, günlük su tüketim miktarının da artırılması şarttır. Bu nedenle, yaz aylarında belirli bir miktara bağlı kalmadan düzenli aralıklarla alkali su içmelisiniz. Fakat bu noktada, bir anda aşırı su içmemeniz gerektiğini de hatırlatmak isteriz. Kişinin günlük su ihtiyacına göre bir program belirlemesi son derece önemli. Yazın neden daha fazla su içmeliyiz noktasındaki en önemli detaylardan birisi de bu.

Yazın Neden Çok Su İçmeliyiz?

Yazın Neden Daha Fazla Su İçmeliyiz konusuna bir de farklı bir noktadan bakalım. Terlemenin en faydalı özelliği, yükselen vücut ısısını düşürmek ve bedenin serinlemesini sağlamaktır. Yani terleme dediğimiz aslında bedenimizin kendi doğal dengesini koruma çabasıdır. Fakat yeteri kadar su içmediğinizde terlemek, vücudun iç ısısını azaltmakta yetersiz kalabilir.

Ancak bol su içerek terlemeyi normale döndürebilir ve bu sayede vücut ısısını ideal derecede tutabilirsiniz. Bu arada yaz aylarında, daha çok idrara çıkmanıza ve daha fazla kaybetmenize neden olabilen şekerli içeceklerden ve alkolden kaçınmanız gerektiğini de belirtelim. Aynı zamanda içilmesi gereken günlük su miktarına bir doktor gözetimi ile karar vermeniz de çok önemli.

Sıcak havalarda fiziksel efor sarf etmeden önce su içerek vücudunuza, dengesini sağlaması konusunda yardımcı olabilirsiniz. Ancak aktiviteleriniz esnasında idrar çıkışının artmaması için suyu yavaş yavaş içmelisiniz. Sıcakta yeterli su içmeden egzersiz yapmak, vücut ısısının çok yükselmesine, kalbin her atışında gönderdiği kan miktarının düşmesine, kan basıncının ve kaslara kan akışının azalmasına sebep olur.

Bu nedenle özellikle yaz aylarında spor yapıyorsanız su tüketimine daha fazla dikkat etmeniz şarttır. Su içme alışkanlığı kazanmak adlı yazımız işinize yarayabilir. Sanırız bu bilgilerden sonra yazın neden çok su içmeliyiz sorusunun önemi daha da iyi anlaşılmıştır.

Susuz Kaldığınızı Nasıl Anlarsınız?

Yazın su tüketimi, vücuttan atılandan az olursa vücudunuz bu durumu anlatmaya çalışır. Vücudun susuzluk işaretleri ise şöyledir:

  • Ağız kuruluğu,
  • Uyku hali,
  • Susama,
  • İdrarda azalma,
  • İdrar renginde koyulaşma,
  • Gözyaşında azalma,
  • Cilt kuruluğu,
  • Baş ağrısı,
  • Kafa karışıklığı,
  • Baş dönmesi

Peki, yazın neden daha fazla su içmeliyiz? Hem suda bulunan zararlı maddelerden hem de pet şişelerinin suya salınım yapma ihtimalinden korunmak için en güzel yöntem su arıtma cihazı kullanmaktır! Bu cihazlar, suyun içerisindeki zararlı maddeleri ayrıştırır ve musluğunuzdan akan suyun temiz hale gelmesine yardımcı olur.

Yazın neden daha fazla su içmeliyiz noktasında artık eminiz ki aklınızda herhangi bir soru işareti kalmamış olmalı. Mümkün oldukça günde ne kadar su içilmeli bilgilendirmeye çalıştık. Konu sağlık olduğu için sadece su içmek değil sağlıklı su içmektir önemli olan.  Bu nedenle tavsiyemiz Biontech’in geliştirdiği alkali su arıtma cihazı ürünlerine göz atmanız yönünde olacaktır.

canli su

Canlı Su Nedir?

Canlı Su Nedir? Canlı su; saf suyun, doğadan topladığı minerallerle oluşturduğu doğal su kaynaklarından akan ilk…

Okumaya Devam Et

Hayatınıza yeni bir tazelik katın!