fbpx
arrow_back

Alkali Su Yapımı

Alkali Su Yapımı

İçindekiler

Alkali Su Yapımı

Alkali su yapımı son günlerde yaygın olarak merak edilen bir konudur. En belirgin fonksiyonel su türü olan alkali su, yaşadığınız bölgedeki kaynaklardan veya artezyen kuyularından gelebilir ancak alkali su yapımı evde de mümkündür. Yoğun, stresli günlük iş koşturmacası içinde vaktinizi çok almayacak, kolaylıkla elde edebileceğiniz alkali su yapım yöntemleri bulunmaktadır.

Alkali Su Nasıl Yapılır?

Sağlık uzmanları sürekli bol su içmemizi önerir. Fakat hangi su türü tüketilmelidir, hangi su sizin için daha iyidir gibi konular hala tartışma konusudur. Son günlerde artık normal sudan ziyade daha işlevsel suların tüketilmesi söz konusudur.

En belirgin işlevsel sulardan biri ise alkali sudur. Her yiyecek ve içeceğin pH seviyesi 0 (çok asidik) ile 14 (çok bazik veya alkali) arasındadır. Normal içme suyunun pH’ı genellikle 7’dir. Alkali suyun pH’ı tipik olarak 7,5 üzerindedir. Daha alkali şeyler yemeyi ve içmeyi savunanlar, bunu yapmanın kan pH seviyenizi mümkün olduğunca alkali tutmanıza yardımcı olacağına inanmaktadır.

Daha fazla alkali düzeyine sahip olmanın, kanser ve artrit de dahil olmak üzere bir dizi hastalık geliştirme riskini azalttığı, ayrıca enerji düzeylerini artırdığı, iltihabı azalttığı ve bir dizi başka sağlık yararı sağladığı düşünülmektedir.

Bu yazımızda evde alkali su yapımı için bazı yöntemleri listeledik. Sizlerde plastik şişede bekletilmiş su içmektense alkali sağlıklı su tüketmek istiyorsanız, çeşme suyu nasıl alkali yapılır merak ediyorsanız bu listeden faydalanabilirsiniz.

Limon ile Alkali Su Yapımı

Evimizde genelde günlük olarak tükettiğimiz limon asidik olduğu için alkali su yapımı konusunda sizleri şaşırtabilir ancak doğru! Limonun pH’ı 2 veya 3 olsa da vücutta sindirilirken alkali hale gelmektedir. Evde alkali su yapımı yöntemlerinden en yaygın olanlardan biri limon ile alkali su yapımı kolay olduğu gibi tadı da lezzetlidir.

Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler; 1 litre su, 1 limon, ⅛ yemek kaşığı deniz tuzu…

Bir sürahi alın ve suyla doldurun. Ardından limonu ikiye bölün, limonun yarısını sürahiye sıkın ve diğer yarısını ince ince dilimleyin ve suya ekleyin. Son olarak deniz tuzunuzu ekleyin. İyice karıştırın ve gece boyunca bekletin (en az 8-9 saat).

Karbonat ile Alkali Su Yapımı

Birçok kişinin mutfağında bulunan karbonat sadece pasta ve kurabiyeler için kullanılmaz, suyu alkalileştirmenin de en popüler ve kolay yollarındandır. Muhtemelen birçoğumuzun mutfağında da bulunan ulaşılabilir bir maddedir.

⅛ yemek kaşığı karbonatı 8 sıvı ons arıtılmış suyla karıştırıp içmeden önce sallayarak karıştırın. Böylece karbonat suda tamamen çözülecektir. Fakat dikkat edilmesi gereken diğer bir konu ise sodyumdur. Karbonatta sodyum oldukça yüksek olduğu için tuz alımı ile ilgili dikkat etmeniz gereken bir konu varsa, diğer alkali su yapımı başlıklarını denemelisiniz.

pH Damlalarını Deneyin

Bu sıvı damlalar normal içme suyunu alkali suya çevirmek için özel olarak formüle edilen konsantre mineral ve elektrolitlerden yapılmıştır. Suyun pH’ını artırmak için bir bardak suya birkaç damla eklemeniz yeterlidir. Bu damlalar genelde küçük kullanışlı şişelerde olduğu için taşınması kolaydır. Böylece bu şişeleri her yere götürebilirsiniz. Sadece suyunuza değil, asitliği dengelemek için diğer içeceklerinize de katabilirsiniz.

Bir Su İyonizeri Satın Alın

Alkali su yapmanın en etkili yollarından biridir. Bir su iyonlaştırıcısı su elektrolizörü ile çalışır; sudaki negatif ve pozitif elektrotları ayırarak işleyen bir elektrokimyasal süreç oluştururlar. Bu süreçte su alkali ve asitli su olarak ayrışır. Alkali su, üretilen suyun yaklaşık %70’ini oluşturur ve içme için kullanılabilir. Kalan asitli suyu, birçok bakteri türünü öldürmek, vücudunuzu yıkamak veya ciltte yaşayan bazı bakterileri öldürmek için kullanabilirsiniz.

Kendi imkanlarınızla evde bahsettiğimiz bu işlemleri denemeden önce sağlık uzmanınıza mutlaka danışmalısınız. Bol su içmenin zararı tabi ki yoktur ama alkali su yapımı için kullanacağınız ekstra bileşenlere hassasiyetiniz olabilir. Eğer bu konularda sağlık uzmanınızdan onay alırsanız alkali su yapımı ile ilgili listede bahsettiğimiz yöntemler ile alkali su elde ederek hayatınızı daha sağlıklı hale getirmek için ilk adımı atabilirsiniz.

canli su

Canlı Su Nedir?

Canlı Su Nedir? Canlı su; saf suyun, doğadan topladığı minerallerle oluşturduğu doğal su kaynaklarından akan ilk…

Okumaya Devam Et

Hayatınıza yeni bir tazelik katın!