fbpx
arrow_back

Suyun PH Değeri Kaç Olmalı?

Suyun PH Değeri Kaç Olmalı

İçindekiler

Suyun ph Değeri Kaç Olmalı?

Günlük tükettiğiniz suyun pH değeri kaç olmalı ve en sağlıklı suyun pH değeri kaç olmalı tam olarak biliyor musunuz? Bunun için öncelikle son yıllarda sık sık bahsi geçen pH kavramından bahsetmemiz gerekir.

Kimyada pH, sulu bir çözeltideki hidrojen iyonlarının konsantrasyonunu ifade eder. Sudaki serbest hidrojen iyonu fazlaysa bu su asidik, hidroksil iyonu fazla ise bu su alkalidir. PH diğer bir açıdan sulu bir çözeltinin asitlik bazlık seviyesini belirtir. PH kavramı bu seviyeyi 0-14 arasında ölçümler. Bir maddenin pH’ı 0’a yaklaştıkça asitlik seviyesi artarken, 14’e yaklaştıkça alkali seviyesi yükselir. Her bir değer 10 kat etki eden logaritmik ifadelerdir. Örneğin ph’ı 4 olan bir maddenin asitliği, pH’ı 5 olan bir maddeden 10 kat daha asidiktir.

21.yy’da zaman kavramının, günlük yaşam aktivitelerinin değişmesi ile tüketim alışkanlıklarımız da değişti. Bazen bizler de bu hızlı yaşam döngüsünü bahane ederek güncel işlerimizin arasında kayboluruz. Bu koşturmaca içerisinde dengesiz beslenme, kaygı gibi durumlar vücudumuzun asit seviyesini artırır bu da iç organlarımıza ekstra yük demektir. Bu nedenle sizler için sağlıklı suyun ph değeri kaç olmalı sorusunun cevabını araştırdık.

İçilebilir Suyun pH Değeri Kaç Olmalı?

Son zamanlarda yapılan araştırmalarda da iyi suyun ph değeri kaç olmalı sorusuna yanıt aranmıştır. Bu araştırmalarda ideal suyun pH değerinin 6.5 ile 8,5 arasında olması gerektiğinden bahsedilmektedir. Bu aralık dışında bir suyu tüketmenin sağlık açısından bazı riskleri taşıması sebebiyle güvenli olmayacağından da söz edilir. PH’ı 6.5’ten düşük bir suyu tükettiğinizde, bu su boruları aşındıracak derecede yüksek bir toksisiteye sahip yüksek bakır, kurşun gibi metallerin açığa çıkmasına sebep olduğundan, tadında ve kokusunda da gariplik hissedersiniz. Bu durumda merak etiğimiz soru, ideal suyun pH değeri ne olmalı?

Son yıllarda alkali suyun sağlıklı olduğunu savunan görüşler, trendler ortaya çıktı. Alkali su ile ilgili yayılan haberlerde, alkali suyun vücudun asidik koşullarını azaltacağından söz edilmektedir. Bu durumda vücutta asidik ortamın sebep olduğu birçok rahatsızlık tedavi edilebilir veya etkileri azaltılabilir görüşü savunulmaktadır. Suyun pH değeri kaç olmalı sorusu, bilimsel olarak hala araştırılmaya devam etmekle birlikte alkali suyun, yüksek tansiyon, şeker gibi hastalıklara faydalı olduğunu gösteren raporlar da mevcut. Hatta reflü hastalığı için pH’ı 8.8 olan alkali suyun faydalı olacağı ileri sürülmektedir. Çünkü alkali su mide ekşimesine sebep olan bir enzimi kalıı olarak etkisiz hale getirmektedir.

Ayrıca bazı araştırmalara göre alkali su, irritabl bağırsak sendromuna iyi gelmektedir. Özellikle pH değeri 8,5 ila 10 arasında olan içme suyunun bu sendroma iyi geleceği söylenmektedir. Fakat alkalinite açısından bu suyu tüketmek güvenli iken, bir yandan yüksek alkalinitenin oluşturacağı cilt sorunlarına dikkat etmek gerekir. Bu durumda içtiğimiz suyun pH değerinin doğru seviyede olması gerektiğini anlıyoruz. Araştırmaların ortak noktasına baktığımızda içtiğimiz suyun pH değeri ne çok asidik ne çok alkali olmalıdır.

İçme suyun pH değeri kaç olmalı sorusuna cevaben, 7 diyebiliriz. PH değeri 6.5 ve 8.5 dışında olan suları içmek kişilerin rahatsızlıklarına göre değişkenlik gösteren bir durum olduğundan güvenli olmayabilir. Bu alanda çalışmalar, araştırmalar devam etmektedir.

Ancak sadece suyun ph değeri ne olmalı sorusuna odaklanmak yeterli değildir. İçme suyunun içerisindeki zararlı bakteriler ve kirleticileri yok etmek için atılan dezenfektanların ve klorun, suyun içerisindeki yararlı mineralleri azalttığını unutmamak gerekir. Tabi ki suyun pH değerine dikkat ederek su tüketmeniz sağlığınız açısından faydalı olacaktır ancak sudan tam verim almak için günümüzde hızla yaygınlaşan, tüm dünyada sağlık yönünden kendisini kanıtlamış alkali iyonize su cihazı deneyebilirsiniz.

Çünkü alkali iyonize su cihazları elektromanyetizma kullanarak günlük suyun içerisindeki karbonatı yararlı minerallerden ayırarak, ayrı ayrı boşaltır. Yararlı mineraller karbonattan ayrıldığı için alkalinize potansiyeli artar ve antioksidan (asitle savaşma) özelliği kazanır. Dolayısıyla elde edilen alkali iyonize su; yüksek çözünmüş hidrojen içeriği, sürekli artan hastalıklara karşı negatif ORP değeri ile vücudu nötralize ederek birçok rahatsızlığa iyi gelir. Kemikleri güçlendiren, vücuttaki şekeri dengeleyen, kilo kaybını sağlayan, saç dökülmesini engelleyen alkali su bu faydalı sebebiyle son dönemlerde tercih sebebi olmuştur.

Bu makalede sizler için suyun pH değeri kaç olmalı sorusuna yanıt bulmaya çalıştık. Bu sorgulama ile birlikte, rahatsızlıklarınızı da göz önüne alarak, doktorunuza danışmanız ve sağlıklı bir yaşam için ilk adımları atmanız dileğimizle…

canli su

Canlı Su Nedir?

Canlı Su Nedir? Canlı su; saf suyun, doğadan topladığı minerallerle oluşturduğu doğal su kaynaklarından akan ilk…

Okumaya Devam Et

Hayatınıza yeni bir tazelik katın!