fbpx
arrow_back

Suyu Alkali Yapmak

Suyu Alkali Yapmak

İçindekiler

Suyu Alkali Yapmak

Suyu alkali yapmak için birçok yöntem vardır. Alkali su yapmak, suyun pH seviyesini 7’nin üzerine çıkaracağı için vücudun alkalinite seviyesini yükseltir ve bu durumun sağlık üzerinde olumlu etkiler olduğuna dair bilimsel araştırmalar bulunmaktadır. Alkali su yapmak için çeşitli yöntemlere geçmeden önce, suyu alkali yapmak ne işe yarar, bundan bahsedelim.

Suyu Alkali Yapmak Ne İşe Yarar?

Yapılan bazı araştırmalar pH değeri 7’den yüksek su tüketmenin, kan viskozitesini azaltarak, kişiyi kalp hastalıklarından ve felç risklerinden kurtarabilecek faydaları olduğunu bulmuştur. Midedeki pepsin enzimlerini de natüre ederek asit geri akışını engellemek için kullanıldığı da bilinmektedir. Suyu alkali yapmak bunların haricinde şu konularda da sağlığa fayda sağlar:

 • Vücudun enerji seviyesini artırır.
 • Sindirim sistemine yardımcı olarak, sindirim sürecini kolaylaştırır.
 • Kemiklerin güçlenmesini artırır ve diş kayıplarını azaltır.
 • Yaşlanma sürecini yavaşlatır.
 • Metabolizmayı hızlandırır.
 • Vücuttaki zararlı kimyasalların detoksifikasyonunu sağlar.
 • Kanın pH seviyesini dengeler.
 • Vücudu nemli tutar.
 • Cilde ve saçlara parlaklık, canlılık verir; sağlıklı yapar.

Suyu Alkali Yapmak İçin Ne Yapmalı?

Ph değeri suyun içerisindeki hidrojen miktarını ve hidroksil miktarını gösterir. Bu durum, suyun asidik mi alkali mi olduğunun kimyasal ifadesidir. Suyun alkali olup olmadığı, pH değerinin 7’nin üzerinde olmasına bağlıdır; pH 7 üzerinde ise su alkalidir. Eğer içme suyunuzun pH değeri düşük ise ve asitliğe bağlı sağlık sorunları yaşıyorsanız, önce alkali su tüketimi ihtiyacınızın düzeyini anlamak için doktorunuza başvurabilirsiniz.

Sular hakkında yazdığımız birçok araştırma makalemizde, alkali suyun faydalarını, pH dengesinin ne kadar önemli olduğunu belirtmiştik. Peki alkali su nasıl yapılır? Sudaki pH değerini alkaliye çevirecek katkı maddeleri veya özel filtreler kullanarak alkali su elde etmenin birkaç yolu vardır.

Alkali Su Yapımında Karbonat Kullanımı

Alkali su yapmak için karbonat kullanmak suyu alkali yapmak için kullanılan yöntemlerden biridir.

Karbonat, yüksek pH değerinden dolayı yüksek alkali içeriğe sahip olduğu için su ile karıştığında suyun alkali özelliğini arttırır.

Karbonatla suyu alkali yapmak için, 125 ml suyun alkali hale gelmesi için yarım çay kaşığı karbonat yeterlidir. Karbonat ilave edildikten sonra, karbonatın suda tamamen çözülmesi için karışımı iyice çalkalamalısınız.

Karbonatın suyla iyice karıştığından emin olmak için (bir su şişesi kullanıyorsanız) sallayın veya (bir bardak kullanıyorsanız) karışımı kuvvetlice karıştırın.

Düşük sodyum diyetindeyseniz (sodyum karbonatta yüksek olduğundan) suyunuza karbonat eklemeyin.

Suyu alkali yapmak için karbonat kullanımı önemlidir ancak yüksek miktarda tüketimi, sindirimde sıkıntılar yaratacağından doktor kontrolünde dikkatli tüketilmelidir.

Suyu Alkali Yapmak İçin Limon Kullanımı

Suyu alkali yapmak için limon kullanımı bilinen en yaygın diğer yöntemdir. Suyun içerisine atılan ekşi ve asidik bir limonun, suyu nasıl alkali yapacağını merak edenler olabilir. Evet, limonun pH değeri 2-3 aralığında olduğu için, limonun suyu alkali yapma özelliği aklınıza yatmayabilir fakat bu durum limonun anyonik olmasından kaynaklanır. Limonlu su içtiğinizde, vücut limonun anyonik özellikleriyle reaksiyona girer ve dolayısıyla limonlu su vücutta alkalinite özelliği oluşturur.

Bir sürahiyi (64 oz.) temiz suyla doldurun. Filtrelenmiş su, suyu zararlı maddelerden arındıracağı için, bu durum en sağlıklısıdır ancak filtreniz yoksa musluk suyunu kullanmakta da sorun yoktur.

 • Bir adet limonu sekize bölün.
 • Limonları suya sıkmadan ekleyin.
 • Limonlu su karışımının ağzını kapatın ve oda sıcaklığında, gece boyunca 8 ile 12 saat bekletin.
 • Dilerseniz limon suyunuza, bir yemek kaşığı pembe deniz tuzu ekleyebilirsiniz. Tuz eklemek, alkali suyunuzu mineralize eder.

Su İyonlaştırıcı Sistemler

Günümüzde su iyonlaştırıcılar, evlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Su iyonlaştırıcı musluğunuza takılır, elektroliz işlemi ile suyu alkali ve asidik olarak ayırır. Kullanıcı dostu olan bu cihazlar suyun %70’ini alkali olarak üretir ve geriye kalan asidik suyu ise vücudunuzu yıkamak, cildinizde yaşayan bazı bakterileri öldürmek için kullanabilirsiniz.

Yukarıda bahsedilen yöntemlerde içme suyunun arıtılmamış olması durumundan dolayı, en sağlıklı yöntem teknoloji kullanılarak suyun iyonlaştırılması işlemidir. İyonizer sistemler ile, suyun içerisindeki kirleticiler ve zararlı bakteriler yok edilirken, yararlı mineralleri korunarak alkali su elde edilir.

Her ne kadar araştırmalar devam etse de, alkali suyun sağlık yararları ile ilgili yayımlanan raporlar bulunmaktadır. Tabi ki beslenme uzmanınız ve doktorunuz kontrolünde ilerlemeniz gerekmektedir. Makalemizde bahsedilen yöntemler ile suyu alkali yapmak mümkün ve bu yolla sağlıklı yaşamak konusunda ilk adımları atmak her zaman sizin elinizde.

canli su

Canlı Su Nedir?

Canlı Su Nedir? Canlı su; saf suyun, doğadan topladığı minerallerle oluşturduğu doğal su kaynaklarından akan ilk…

Okumaya Devam Et

Hayatınıza yeni bir tazelik katın!