fbpx
arrow_back

Su Arıtma Sistemleri

Su Arıtma Sistemleri

İçindekiler

Su Arıtma Sistemleri

Suyu çok içmenin ve kaliteli su içmenin öneminden önceki yazılarımızda bahsetmiştik; su arıtma sistemleri de bu konuları tamamlayan teknik ve önemli bir konudur. Suyunuzu tüketmeden önce arıtılıp arıtılmadığını doğrulamanız sağlığınız açısından oldukça önemlidir.

Suyunuz kirliyse, şişelenmiş suyunuz yoksa veya tercih etmiyorsanız günümüzde kullanılan çeşitli su arıtma sistemi vardır. Yöntemler farklılık gösterse de arıtma suyun bazı sağlık yararları bulunmaktadır. Su arıtma türlerinden bahsetmeden önce bu yararlardan kısaca bahsedeceğiz. Arıtılmış su;

Kirli su içmekten kaynaklı hastalık riskini azaltır.

Çocukların saf su tüketimi yoluyla sağlıklı bağışıklık sistemleri geliştirmelerine fayda sağlayacaktır.

Cilt alerjisine iyi gelebilir.

Hamilelerin sağlığı için iyi olabilir; çünkü saf olmayan su çeşitli doğum kusurlarına ve doğuştan gelen sağlık sorunlarına yol açabilir.

Kirli su içme ve çevre kirliliği riskini ortadan kaldırır.

Klorlama

Klorlama işlemi ev tüketim suyunu arıtmak için kullanılan en eski su arıtma sistemleri türüdür. Klor yeraltı veya musluk suyuna hidroklorik asit salgılayarak suda bulunan mikrop ve parazit gibi mikroorganizmaları öldüren etkili bir su arıtma sistemidir.

Su, klor tabletleri veya sıvı klor kullanılarak arıtılabilir. Ancak içme suyunu arıtmak için klorlu sıvı veya tabletler kullanırken dikkatli olunmalıdır. Örneğin, troid sorunları olan kişiler bu ürünü kullanmadan önce bir tıp doktoruna danışmalıdır.

Ancak klorlama sistemi; sağlık üzerindeki bazı olumsuz etkilerinin yanı sıra, suyu temiz tutarken yararlı ve zararlı tüm bakteri türlerini öldürmesi nedeniyle, popülaritesini kaybederek diğer arındırıcı tekniklerin önünü açmıştır.

Kaynatma

Su kaynakları ve/veya dağıtım kanalları suyunuzu güvensiz hale getirebilir. Suyun içerisinde gözle göremeyeceğiniz küçük parazit ve mikroplar bulunur, bunlar sağlığınızı tehdit edebilir. Suyu kaynatmak, su arıtma sistemleri türlerinin içinde en ekonomik olanıdır.

Bu yöntemde su 1-3 dakika kaynatılır. Yüksek rakımlı bölgelerde yaşayan insanlar için suyun düşük rakımlarda kaynatılan sudan daha uzun süre kaynatılması önerilir. Bunun nedeni, suyun yüksek rakımlarda daha düşük sıcaklıklarda kaynamasıdır. Kaynamış su, içmeden önce örtülmeli ve soğumaya bırakılmalıdır.

Damıtma

Damıtma, buhar şeklinde saf su toplamak için ısı kullanılan bir su arıtma sistemleri türüdür. Bu yöntemde, suyun suda bulunan diğer kirleticilere ve hastalığa neden olan elementlere göre daha düşük bir kaynama noktasına sahip olmasından faydalanılır.

Su, kaynama noktasına ulaşana kadar bir ısı kaynağına tabi tutulur. Daha sonra buharlaşana kadar kaynama noktasında bırakılır. Bu buhar, soğuması için bir yoğunlaştırıcıya yönlendirilir. Soğutulduktan sonra buhar, temiz ve içme için güvenli olan sıvı suya dönüştürülür. Kaynama noktası daha yüksek olan diğer maddeler kapta tortu olarak kalır.

Damıtma yöntemi; bakteri, mikrop, tuz ve kurşun, cıva ve arsenik gibi diğer ağır metallerin uzaklaştırılmasında etkilidir. Bu yöntemin hem avantajları hem de dezavantajları vardır. Önemli bir dezavantaj, yavaş bir su arıtma sistemleri türü olmasıdır. Ek olarak, arıtmanın gerçekleşmesi için bir ısı kaynağı gerekir.

Günümüzde ekonomik enerji kaynakları geliştiriliyor olsa da damıtma; suyu arıtmak için maliyetli bir işlemdir. Damıtma sadece küçük miktarlarda su arıtıldığında idealdir; büyük ölçekli, ticari veya endüstriyel arıtma için ideal değildir.

Filtrasyon

Filtrasyon, suyu arıtmanın etkili yollarından biridir ve doğru filtreler kullanıldığında, suyun bileşiklerden arındırılmasında etkilidir. Bu yöntem, suyu arıtmak ve insan tüketimi için güvenli hale getirmek için kimyasal ve fiziksel süreçleri kullanır.

Filtrasyon işlemi ile hem büyük bileşikler hem de hastalıklara neden olan küçük, tehlikeli kirleticiler ortadan kaldırılır. En sağlıklı su arıtma sistemleri türü olan filtrasyon yöntemi kimyasal absorbsiyon sürecini kullanan etkili su arıtma yöntemlerinden biridir. Yani sudaki yararlı mineral tuzları kaybolmaz sadece istenmeyen bileşikler sudan etkin bir şekilde uzaklaştırılır.

Filtreleme yöntemi ters ozmoz ile karşılaştırıldığında, klor ve pestisitler gibi çok daha küçük moleküler bileşiklerin seçici olarak elimine edilmesi söz konusu olduğundan filtrasyonun sağlık yararı konusunda daha etkili olduğu kabul edilir. Filtrasyonun daha az maliyetli olmasını sağlayan diğer bir faktör ise distilasyon ve ters ozmoz yöntemlerinin çok fazla enerji gerektirmesidir. Filtrasyon arıtma sırasında çok az su kaybı olduğu için ekonomik bir su arıtma yöntemidir.

Alkali Su Arıtma

Günümüzde şebeke suyunun kirliliklerinden kaynaklı insan vücudu tehdit altındadır. Bu kirlilik hem sağlığı tehdit eder hem içme suyu tadı lezzetsiz olacağı için su tüketiminizi de azaltabilir. Bugün su arıtmak için uygun olan cihazlar sayesinde bu durumun üstesinden gelinebilmektedir.

Tüm insanların temiz suya ulaşma hakkı vardır. Alkali iyonize su cihazları sayesinde suyun tadını son derece değiştirebilir ve sağlıklı minerallerinden faydalanabilirsiniz. Alkali iyonize su cihazı satın almak istiyor ve su arıtma cihazı fiyatları ile ilgili bilgi almak istiyorsanız web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Unutmayın, su arıtma sistemleri için yapacağınız yatırım, vücudunuzdan zararlı maddelerin uzaklaşması ve ömrünüzün uzaması anlamına gelebilir.

canli su

Canlı Su Nedir?

Canlı Su Nedir? Canlı su; saf suyun, doğadan topladığı minerallerle oluşturduğu doğal su kaynaklarından akan ilk…

Okumaya Devam Et

Hayatınıza yeni bir tazelik katın!