fbpx
arrow_back

ORP Nedir?

ORP Nedir?

İçindekiler

ORP Nedir? Sağlığımız için Tam Olarak Ne İşe Yarar?

ORP Nedir sorusuna kısaca bir maddenin başka bir maddeyi oksitleme veya indirgeme kabiliyetinin derecesini gösteren bir ölçümdür diyebiliriz.

Günümüzde su kaynakları üzerinde çok durulan bir konu iken tüm yaşam formlarını etkileyen su kirliliği konusu da aynı derece önemlidir. Doğal kaynakların yanı sıra insan kaynaklı kirleticiler yeraltı sularından ve içme suyuna akar ve su kirliliği oluşur. Dolayısıyla Oksidasyon Azaltma Potansiyeli (ORP), bu tür reaksiyonların suyunuzda meydana gelme potansiyelini ölçer.

Örneğin yüzme havuzunun oksidasyon potansiyeli ne kadar yüksek olursa (+650 ile +750 mV arasında), dezenfektan o kadar verimli olur. Daha verimli dezenfektan, daha güvenli, daha temiz su anlamına gelir. Bu da iyi bir şeydir. İçilebilir musluk suyu ve şişelenmiş sular ise +200 ile +600 mV arasında ORP’ye sahiptir.

Bilim adamları suyun kalitesini ölçen ORP yöntemi ile yeraltı suyu, belediye musluk suyu ve atık su arıtma sistemleri dahil olmak üzere çok çeşitli su sistemlerinin test edilmesini önemli bulmaktadır. Bu durumda kısada ORP; su kalitesini test eden, bir maddenin başka bir maddeyi oksitleme veya indirgeme kabiliyetinin derecesini gösteren bir ölçümdür diyebiliriz.

Sağlık Açısından Orp Nedir?

ORP Nedir derken bu kavramı yakından tanımak adına oksidasyondan biraz bahsetmek gerekir. Oksidasyon işleminde metal ve oksijen tepkimeye girerek metal-oksit oluşturur. Dolayısıyla oksitlenme aslında maddelerin elektron verme süreçlerinin sonucudur. 

Oksidasyonun sağlığı ilgilendiren kısmı gıda tüketiminde başlar. Çünkü bazı gıdalar yüksek oksit yapıcı etkide, elektron yoksunudur. Eğer okside edici yiyecekler, içecekler tüketilirse vücut sıvılarının kimyası olumsuz yönde etkilenir.

Bunun tam tersine, organik yetiştirilmiş besinler tüketildiğinde bu yiyeceklerde fazla bulunan negatif hidrojen iyonları vücut sıvılarına olumlu etki yapacaktır. Yani yiyecekler söz konusu olduğunda ORP değerleri değişkenlik gösterir. (Ek olarak ph ve ORP teknolojisi içeriğimizi incelemenizi öneririz)

Bu noktada yapılması gereken şey vücudumuzu olabildiğince okside olmaktan korumak ve sağlığımız için yediklerimiz ve içtiklerimizin negatif ORP değerine sahip olmasına önem vermek. Örneğin; alkollü içecekler, soda, et vb. gibi çok popüler olan bazı yiyecek ve içeceklerin çok güçlü okside edici özellikte olduğunu bilmekte fayda var.

Ayrıca taze yiyecekler ile bunların işlem görmüş halleri arasında ilginç kıyaslamalar da yapılabilir. Örneğin, taze sıkılmış portakal suyunun ORP değeri -100 ila -200mV arasındayken, birçok paketlenmiş portakal suyunda bunun +200mV gibi oldukça yüksek bir değerde olduğu görülmektedir.

ORP Okumaları Su Testi İçin Neden Önemlidir?

Bizi çevreleyen fiziksel dünyada görmesekte, havada, suda, toprakta ve vücudumuzda kesintisiz bir elektron alışverişi vardır. (Bu elektron transfer hızı mV cinsinden ölçülür). Elektron eksikliği olan maddeler elektronları mümkün olan her yerde arayan oksitleyici maddelerdir; elektron fazlalığına sahip maddeler, fazladan elektronlarını bağışlayan, indirgeyici maddeler veya anti-oksitleyici maddelerdir.

Bu oksitleyici ve indirgeyici özelliklere bağlı olarak suyun ne kadar temiz veya kirli olduğunu gösteren ORP okumaları; suyu tüketmek, geri dönüştürmek veya suyun cildimize teması için suyumuzun güvenli olması açısından hem çok önemli hem de yaygın ve pratik bir yöntemdir.

ORP seviyelerini izleyerek su arıtma, su tüketimi planlaması yapmak mümkündür. Mesela musluk suyu ve şişelenmiş su dahil çoğu su türü, ORP değerleri pozitif olduğu için oksitleyici maddelerdir. Burada aşağıdaki kimya bilgilerine ihtiyacımız var:

  • Pozitif bir oksidasyon indirgeme potansiyeli okuması, bir maddenin oksitleyici olduğunu gösterir. Okuma ne kadar yüksekse, o kadar oksitleyici olur. Bu nedenle, ORP okuması +400 mV olan bir madde, ORP okuması +100 mV olan bir maddeden 4 kat daha oksitleyicidir.
  • Negatif bir oksidasyon indirgeme potansiyeli okuması, bir maddenin indirgeyici olduğunu gösterir. Okuma ne kadar düşükse, o kadar fazla anti-oksitleyicidir. Bu nedenle, ORP okuması -400 mV olan bir madde, ORP okuması -100 mV olan bir maddeden 4 kat daha fazla anti-oksitleyicidir.

Alkali İyonize Suyun ORP Değeri Nedir?

Alkali iyonize su seçilen pH ayarına ve kullanılan sudaki minerallerin miktarına bağlı olarak, -200 ila -500 mV arası ORP değerine sahip olduğundan ve serbest radikallerin vücut üzerindeki zararlı etkilerini nötralize etmek için ekstra elektron bağışlayabildiğinden anti-oksitleyici bir sudur.

Diğer su türlerinin çoğu, ORP’leri pozitif olduğu için oksitleyici maddelerdir. -550mV’un altındaki değerler insan bünyesi için çok güçlü kabul edilmekte ve bu nedenle de içilmesi tavsiye edilmemektedir.

ORP Nedir yazımızla ilgili merak ettikleriniz için lütfen bize ulaşmaktan çekinmeyin. Mümkün olan en kısa sürede dönüş yapacağımızdan emin olabilirsiniz.

canli su

Canlı Su Nedir?

Canlı Su Nedir? Canlı su; saf suyun, doğadan topladığı minerallerle oluşturduğu doğal su kaynaklarından akan ilk…

Okumaya Devam Et

Hayatınıza yeni bir tazelik katın!