fbpx
arrow_back

Kedi ve Köpeklerimize Yaz Sıcağında Nasıl Bakmalıyız?

Kedi ve Köpeklerimize Yaz Sıcağında Nasıl Bakmalıyız

İçindekiler

Kedi ve Köpeklerimizin Su Tüketimi

Suyun canlı yaşamı için öneminden ve içme suyumuzun kalitesinin nasıl olması gerektiğinden önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Suyun insanlar için yaşam kaynağı olduğundan bahsederken; tüylü, sevimli can dostlarımızı da unutmadık. Kendimiz gibi, kedi ve köpeklerimizin de sağlıklı beslenmeye, kaliteli su içmeye hakkı var. Çünkü bu canlıların metabolizması (beslenmeleri sağlıksız olduğunda) insanlarla aynı rahatsızlıklara yakalanmaya eğilimlidir.

Ailemizin bir parçası olan evcil hayvanlarımızın sağlıksız su tüketmesini, mineral kaybı yaşamasını istemeyiz. Çünkü su, bu canlıların bütün organlarının en üst düzeyde çalışmasından sorumludur. Bu sebeple bu yazımızda, kedi ve köpeklerimizin tüketmesi gereken ideal, kaliteli sudan bahsedeceğiz.

Kedi ve Köpeklerimiz Hangi Suyu Tüketmeli

Evcil hayvanlarınızın ataları yani vahşi türler, sadece besin için avlanıp; kemirgen ve diğer küçük canlıları tüketerek uzun süre susuz kalabilirler. Fakat evcil hayvanlarınız uzun süre susuz kalamazken; sık sık su içmeye de eğilimleri yoktur. Yani vücudun hidratlı (suya yeterince doymuş – nemli) olması, evcil hayvanlar için de ciddi bir sorundur. Peki, evcil hayvanlarımız nasıl bir su tüketmeli?

Her su aynı değildir. Musluk suyu, şişelenmiş su, arıtılmış su, alkali iyonize su gibi birçok su türü vardır. Şebekenizden gelen musluk suyu, klor, florür ve ağır metaller içeren arıtılmamış bir su ise çoğunlukla bu suyu içmemeyi tercih ederiz. Çoğu veteriner, evcil hayvanların kalitesi düşük içme suyu tükettiğinde, bizim gibi zarar göreceği konusunda hemfikirdir.

Fakat alkali iyonize su, bol miktarda iyonize mineral ve antioksidan içerir. Spesifik kimyasal yapısı, emilmelerini kolaylaştırır. Mikro kümeler olarak bilinen daha küçük moleküler oluşumlar sayesinde iyonize alkali su, dokulara normal sudan daha kolay nüfuz eder; hücrelere daha fazla nem sağlar ve bağırsakta biriken toksinleri en derin girintilerine kadar yok eder.

Her hayvanın ihtiyacı olan iyonize suyun pH değeri farklı olabilir. Veteriner kontrolünde evcil hayvanınızın ihtiyacı olan suyu, alkali iyonize su cihazlarından farklı pH değerlerinde elde edebilirsiniz. Örneğin kedilerin idrar yolu problemleri geliştirme riskini azaltmak için 6 veya 6.5 pH değerinde su içmeleri tavsiye edilmektedir.

Alkali İyonize Suyun Evcil Hayvanların Sağlığına Faydaları

Evcil hayvanların metabolizması da tıpkı insanlar gibi (hayati aktivitelerinin sonucunda) asidik atık üretir. Marketlerden alınan mamaların çoğu hayvanların sağlıklı beslenmesi için yeterli olmadığından, vücutlarının asit üretmesi de kaçınılmazdır. Dolayısı ile kedi ve köpekler de insanların karşılaştığı sağlık sorunlarını yaşar.

Alkali iyonize su, evcil hayvanınızın vücudunda biriken asidik atıkları temizlemeye yardımcı olur. Unutmayın ki, kedi ve köpekler doğal etobur olduklarından, yüksek asidik mideye sahiptirler. Alkali iyonize suda bulunan kalsiyum, magnezyum, potasyum gibi mineraller evcil hayvanlarınızın mide asidini nötralize etmeye ve metabolik sistemlerini dengelemeye yardımcı olur.

Ayrıca alkali iyonize su, sindirim sisteminin hareket etmesine ve böbreklerin çalışmasına yardımcı olur; eklemleri yağlar ve eklemlerde amortisör görevi gören kıkırdağın sağlığının korunmasına yardımcı olarak, hareket kaybının önüne geçer.

Evcil hayvanınız alkali iyonize suyu her gün düzenli içtiğinde, dış görünüşünde bariz bir farklılık olacaktır. Çünkü alkali iyonize su, kedi ve köpeklerin sık yaşadığı deri ve tüy sorunlarına ve alerjilere çok faydalıdır. Sevimli dostunuz alkali iyonize suyun içerdiği mineraller ile daha enerjik ve neşeli olacak; tüyleri kalın, yumuşak ve parlak hale gelecektir.

Kediniz veya köpeğiniz, alopesi (saç dökülmesi) ve kuru-kaşıntılı deriden muzdaripse, mamalardan kaynaklı gıda alerjileri varsa, şeker yükselmesi yaşıyor ise özellikle alkali iyonize su diyeti tavsiye edilmektedir. Çünkü alkali iyonize suyun bu alerjileri hafifletmeye yardımcı olabileceğine dair araştırmalar vardır. Bu diyette alkali suyun pH’ını 8, 8.5, 9 gibi değerlere yükseltip, veteriner kontrolünde bir süre yüksek pH değerinde devam edebilirsiniz.

Evcil Hayvanlarınız İçin Alkali İyonize Su Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evcil hayvanınıza yemekleriyle birlikte alkali iyonize su vermeniz tavsiye edilmemektedir. Sudaki yüksek pH seviyesi, yiyeceklerin sindirimi için gerekli olan mide asitlerini nötralize edecektir. Bu durum sindirimi zorlaştıracağından, suyu yemekten yaklaşık 1 saat sonra vermek iyi olacaktır.

Evcil hayvanınız herhangi bir ilaç alıyorsa, hayvanınıza ilacı aldıktan sonra yaklaşık bir saat içinde iyonize su vermeniz tavsiye edilmemektedir. İyonize alkali su, kimyasal yapısı nedeniyle ilacın emilimini hızlandıracak ve böylece amaçlanan ilaç emilim oranına müdahale edecektir.

Su dahil evcil hayvanınızın diyetinde herhangi bir değişiklik yapmadan önce veterinerinizle konuşmanız ve araştırma yapmanız her zaman tavsiye edilir.

Alkali İyonize Suyu Elde Etmek İçin…

Yukarıda bahsettiğimiz, evcil hayvanlarınızın sağlığı için tüketmesi gereken alkali iyonize suyu daha yakından tanımak istiyor ve her alanda faydalarını merak ediyorsanız, sitemizi ziyaret edebilirsiniz

Can dostunuzun rahatsızlığına veya metabolik ihtiyacına göre, istediğiniz pH aralığında kaliteli suyu bir cihazdan, tek tuşla, kolayca elde etmek için cihazlarımızı inceleyebilirsiniz.

Alkali iyonize suyu hem kendi hayatınıza hem evcil hayvanlarınızın hayatına adapte edin; evinizden pati sesleri ve gülücükler eksik olmasın, sağlıkla kalın.

canli su

Canlı Su Nedir?

Canlı Su Nedir? Canlı su; saf suyun, doğadan topladığı minerallerle oluşturduğu doğal su kaynaklarından akan ilk…

Okumaya Devam Et

Hayatınıza yeni bir tazelik katın!