fbpx
arrow_back

Alkali İyonize Su

Alkali İyonize Su

İçindekiler

Alkali iyonize su

Alkali iyonize su tanımı yapmak için öncelikle iyonizasyon işleminden bahsetmek faydalı olacaktır.

İyonizasyon, bir atom veya molekül elektron kazandığında veya kaybettiğinde meydana gelir, bu olduğunda atom bir iyon olur. Bir atom iyon haline geldiğinde, elektrik yükü pozitif veya negatif olabilir. Alkali iyonize sudaki mineraller (çoğunlukla kalsiyum, magnezyum ve potasyum) iyonizasyon işleminden elektron kazanır. Bu durum alkali iyonize suya antioksidan özelliği kazandırır.

Bir su iyonlaştırıcı, yaptığı suya negatif bir elektrik yükü koyar. Sonuç olarak, bu negatif elektrik yükü, suya antioksidan potansiyelini verir. Negatif yük, Oksidasyon İndirgeme Potansiyeli (ORP) olarak adlandırılır. Alkali suyun antioksidan ORP’si yaklaşık 24 saat sonra azalmaya başladığı için bu suyun iyonlaştırıcıdan taze içilmesi gerekmektedir.

Alkali iyonize su, titanyum ve platin iyonlarının bir kısmını suyla değiştirmek için bir iyonlaştırıcı makinenin plakalarından geçirilen ve böylece alkali yapısını ve doğal suyun pH seviyesini artıran doğal sudur. Bu işlem ayrıca sudaki yabancı maddelerin giderilmesine de yardımcı olur.

Alkali İyonize Su ve Alkali Su Farklı Mıdır?

Alkali iyonize su ve alkali su birbirinden farklı sulardır ve bu farkı anlamak için alkalilik ve pH kavramının da farklı şeyler olduğunu bilmek gerekir. Bunu daha detaylı şöyle açıklayabiliriz; alkalinite, suyun eşit ortamını nötrleme yeteneğini ölçen kavramdır. Alkali su, orta derecede bir pH’a sahipken yüksek alkaliliğe sahip olabilir. Sağlık sorunlarınız asitlikten kaynaklanıyorsa, yüksek alkaliliğe sahip su sağlığınıza faydalı olabilir. Kısacası iyonize su alkali veya asidik olabilir.

İyonize su ve alkali su arasındaki en önemli farklardan biri de bir iyonlaştırıcı tarafından elde edilen alkali suyun daha yüksek antioksidan potansiyele sahip olmasıdır. Ayrıca alkali iyonize su içinde alkali mineraller bulunur. Bu durum iyonize suyun, gstrointestinal sağlığa, kalp ve kemik sağlığına iyi gelmesini, yaşlanma sürecini yavaşlatmasını, kanser riskini azaltma etkilerini açıklar. Günümüzde bu iddiaları destekleyecek daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır ve araştırmalar devam etmektedir.

Alkali iyonize suyun sağlığa faydaları nelerdir?

Alkali iyonize suyun sağlığa yararları şunları içerir:

-Alkali suyun molekülleri normal içme suyundan daha küçük olması sebebiyle hücreler tarafından daha kolay emilir. Bu da vücudun daha fazla ve kolay nemlenmesini sağlar. Bu sebeple alkali iyonize su günlük yoğun spor yapan veya vücudu daha fazla suya ihtiyacı olan insanlar için gereklidir.

-Bağışıklık sistemini güçlendirir böylece enfeksiyon ve hastalık riski azalır.

Alkali iyonize su magnezyum ve kalsiyum açısından diğer sulara göre zengin olduğu için, kemik sağlığına iyi gelir ve osteoporozu önler.

İyonize alkali su antioksidan özelliği ile vücuda zararlı serbest radikallerin vücuttan atılmasına yardımcı olur bu da yaşlanma sürecini yavaşlatabilir.

 -Bazı araştırmalara göre alkali iyonize su içmek yüksek tansiyon ve yüksek kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olabilir.

– En önemli faydalarından biri mide ve gastrointestinal sistemdeki aşırı asidik içeriği azaltarak vücuttaki asitliği nötralize etmesidir. Bu nedenle de mide asitliğinden kaynaklı rahatsızlıklara, ishal gibi mide-bağırsak sorunlarının tedavisi için iyi bir seçimdir.

Alkali iyonize suyun alkali sudan farklı olarak sağlık yararları

Alkali iyonize su ile banyo yapmanın cilde iyi geldiğine dair araştırmalar bulunmaktadır.

Alkali iyonize su;

  • Proinflamatuar ve antiinflamatuar sitokinler (iltihabı düzenleyen kimyasallar) arasındaki dengenin korunmasına yardımcı olur.
  • Böbrek hastalığı olan hastalarda aşırı serbest radikal oluşumu gibi hemodiyalizin olumsuz yan etkilerini azaltır.
  • Melamin atılımını hızlandırır ve mesanede taş oluşumunu engelleyebilecek şekilde birikmesini önler.
  • Sağlıklı kan akışının korunmasına yardımcı olabilir.

Uyarı: Genelde aile üyelerinin farklı alkali seviyelere ihtiyacı vardır. Bu nedenle alkali iyonize su cihazı seçerken, çeşitli pH seviyelerine uygun cihazlar seçmeniz en doğrusudur.

Fazla tüketime dikkat!

Alkali iyonize su içmenin sayısız faydasına rağmen aşırı tüketiminin riskleri vardır. PH değerinin kabul edilebilir bir aralıkta olup olmadığının kontrolü gereklidir. Aşırı tüketiminin olumsuz etkilerinden biri, midenin doğal asitlerine zarar vererek sağlıklı bakterilerin ölmesine neden olmasıdır. Fazla alkali su tüketmek cildi, gözleri ve mukus zarlarını tahriş edebilir. Bu sebeple her besinde olduğu gibi bu alkali iyonize su tüketiminde de fazlasından kaçınmalısınız ve sağlık kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz.

canli su

Canlı Su Nedir?

Canlı Su Nedir? Canlı su; saf suyun, doğadan topladığı minerallerle oluşturduğu doğal su kaynaklarından akan ilk…

Okumaya Devam Et

Hayatınıza yeni bir tazelik katın!