fbpx
arrow_back

En Sağlıklı Su Hangisi

En Sağlıklı Su Hangisi

İçindekiler

Özellikle bir sağlık sorunu sonrasında kendimize sorduğumuz soruların arasında en sağlıklı su hangisidir gelmektedir. Bunu sadece bir sorun olduğunda da değil, günlük yaşamımızda denk geldiğimiz bol su içmekle alakalı yazılar, sözler veya sağlık haberleri ile karşılaşınca da merak ederiz. Şüphesiz ki vücudumuza sık sık almamız söylenen bu maddenin kalitesi ve miktarı çok önemlidir. Çünkü vücudumuz yeterli su olmadan verimli çalışamaz; susuz kalan bir vücutta zamanla dokular, hücreler ve kaslar zayıflayarak etkisiz hale gelir.

Sağlık uzmanlarının, günde sekiz veya on su bardağı su içmemizi önermesinin sebebi vücudumuzun %60’ının su olmasıdır. Fakat suyun faydalarını en üst düzeye çıkarmak doğru su seçimi ile ilgili bir konudur. Bu sebeple en sağlıklı su hangisidir sorgulamasını yaparak su tüketmek, ne kadar tükettiğiniz ile aynı derecede mühimdir.

Peki ama çok sık içmemiz gereken bu suyun türlerini biliyor muyuz? Bizler bu yazıda bilmeniz gereken su türlerini ve özelliklerini listeledik.

Musluk Suyu

Doğrudan musluktan içtiğimiz musluk suyu, arıtma suyun bir türüdür. Musluk suyu musluklarımıza gelmeden önce, zararlı mikropları bakterileri uzaklaştırmak adına klorlanır. Ozon maddesi de klora benzer bir amaç için kullanılır. Bu işlemlerle suyun zararlı kısımları içilebilecek şekilde nötralize edilir.

Böylece musluk suyu içmek güvenli hale gelir fakat bu durum suyun vücuda yararlı olacağı anlamına gelmez. Çünkü klor ve ozon gibi kimyasallar bu suyun besin değerlerini yok eder.

Yaşadığınız bölgede musluk suyunun içilmesi, “güvenilir” ilan edilmiş olabilir, ancak yine de bu suyun kaynağına ve arıtımına dikkat etmelisiniz. Kaynak kirli ise veya su tam arındırılmamışsa sağlığınızı ciddi anlamda riske atmış olursunuz.

Araştırmalar, piyasadaki plastik şişelenmiş suyun çoğunluğunun basitçe yeniden paketlenmiş bir tür musluk suyu olduğunu söylüyor. Bu durumda şişelenmiş suyunuzu da dikkatli seçmelisiniz.

Arıtılmış Su

Arıtılmış su, kirleticiler ve kimyasalları gidermek için filtrelenen veya işlenen sudur. Genelde yer altı suyu veya musluk suyundan üretilir. Filtreleme işlemiyle sudan, bakteri, yosun, mantarlar, parazitler, bakır-kurşun gibi metaller uzaklaştırılır. Su böylece içilebilir hale gelir ve tadı değişir fakat, arıtılmış suyun bazı dezavantajları da var.

Filtreleme sırasında su, kükürt ve sodyum gibi doğal besin maddelerini kaybeder. Bu durum arıtılmış suyun vücudu uzun süre nemlendirme yetisini ve sağlık yararlarını kaybettiği anlamına gelir.

Arıtma sisteminin düzenli bakımını yapmazsanız kirleticiler filtrelerde birikip suyunuza sızabilir. Arıtma sistemi birçok kirleticiyi temizlese de arıtma türüne bağlı olarak bazı pestisitler ve kimyasallar suda kalabilir.

Damıtılmış Su

Damıtılmış su, suyun kaynatılıp, yoğunlaşan buharın toplanıp tekrar suya dönüştürülmesi ile üretilir. Damıtılmış suda diğer arıtma suları gibi kloru sudan uzaklaştırdığı için suyun tadı daha iyidir. Bu su türü son derece saf olduğundan tıp alanında laboratuvarlarda kullanılmaktadır. Damıtılmış su en sağlıklı su mu derseniz bu suyun dezavantajlarından da bahsetmemiz gerekir.

Damıtma işlemi, zararlı kirleticilerin giderilmesinde çok etkilidir, fakat damıtma işlemi suda bulunan doğal mineralleri ve elektrolitleri de yok eder. Sudan uzaklaşan florür, kalsiyum, magnezyum gibi mineralleri yeterince vücudunuza almamak yüksek çürük riski, erken doğum, kalp rahatsızlığı gibi konularda sağlığınızı olumsuz etkileyebilir.

Damıtılmış su en saf su olmasına rağmen en sağlıklı su değildir. Fakat bazı insanlar, diğer arıtma suyu kadar yaygın olmasa da bu suyu hala tercih edebiliyor.

Alkali Su

Alkali su ile ilgili birçok sağlık iddiası duymuş olabilirsiniz. Bazı iddialara göre yaşlanmayı yavaşlattığı için, vücudun pH dengesini düzenlediği için, kanser ve kronik rahatsızlıkları önlediği için en sağlıklı su alkali sudur. Fakat bu alkali su tam olarak nedir bir göz atmakta fayda var.

Alkali sudaki “alkali” ifadesi pH düzeyi ile ilgilidir. PH düzeyi, bir maddenin 0 ile14 değeri arasında ne kadar asidik veya alkali olduğunu belirten sayıdır. Bir maddenin pH’ı 0’a yaklaştığında asidik, 14’e yaklaştığında alkaliktir.

Alkali su da normal içme suyundan daha yüksek bir pH seviyesine sahip olduğu için, bu suyun savunucuları alkali suyun vücudumuzdaki asidi nötralize ettiğini ve daha fazla hidrasyon sağladığını savunmaktadır. 

Alkali su, yaşlanmayı geciktirme, oksidasyona karşı koruma, pH seviyesi düzenleme ve kronik hastalıkların önlenmesi gibi sayısız sağlık yararına sahip olsa da fazlasının vücuttaki serbest kalsiyumu azaltması vücudun kemik sağlığını etkileyeceği söylenmektedir. 

Kaynak Suyu

“Ham” su olarak da bilinen kaynak suyu, filtrelenmemiş haliyle vücudunuzun ve hücrelerin yenilenmesini sağlar. En kaliteli su tüketimi çoğu zaman doğal kaynak suyu tüketmektir. Çünkü ham su; doğal, zengin mineral kaynağıdır. Fakat bu suyu güvenli bir kapta saklamak suyun içeriği kadar önemli. Kaynak suyunu, sıhhi ve sentetik madde içermeyen bir cam su şişesinden tüketmek, suyu en saf hali ile tüketmeniz anlamına geliyor. Sanırız yavaş yavaş en sağlıklı su hangisidir sorusunun cevabı netleşmiş oluyor. O zaman yazımızın son maddesi ile devam edelim.

Hidrojen Suyu

Hidrojen açısından zengin veya hidrojenle aşılanmış su hidrojen suyudur. Hidrojen suyu vücut için son derece besleyici ve faydalıdır ve hiçbir olumsuz etkisi yoktur, bu da tercih edilme sebebidir. Hidrojen suyunun vücuda (bilimsel olarak da desteklenen) faydaları kalıcı hidrasyon, anti-inflamatuar maddeler, doğal enerji, vücut yağ düzenlemesi, tansiyon yönetimi, hastalıkların önlenmesi ve antioksidanlardır.

Hidrojen en küçük molekül olduğu için, zararlı toksinleri uzaklaştırmak için hücrelerinize derinlemesine girme yeteneğine sahiptir. “Bütün sularda zaten hidrojen yok mu?” diye sorabilirsiniz.

Cevap evet, tüm geleneksel sularda hidrojen vardır, ancak normal su bir mg H2’nin sekiz milyonda birine sahiptir ve bu kadar düşük bir konsantrasyonda terapötik bir değer yoktur. Her gün çok fazla hidrojen suyu içmek, sağlığı korumanın iyi bir yoludur.

Her tür suyun artısı eksisi var ve bunları tartmak önemli. En sağlıklı su hangisidir gibi bir soruya nokta atışı bir cevap aramak yerine önemli olan, sudaki kirleticiler temizleniyor mu, vücudun ihtiyacı olan minareller sağlanıyor mu veya hangi mineraller sağlanıyor gibi sorulara cevap aramaktır. Kısaca hangi tür suyun ne gibi eksi ve artıları var gibi bir sorgulama sağlığınız için daha yapıcı olacaktır.

canli su

Canlı Su Nedir?

Canlı Su Nedir? Canlı su; saf suyun, doğadan topladığı minerallerle oluşturduğu doğal su kaynaklarından akan ilk…

Okumaya Devam Et

Hayatınıza yeni bir tazelik katın!