fbpx
arrow_back

Alkali Su Nedir?

Alkali Su Nedir

İçindekiler

Alkali Su Nedir?

Bugün alkali su nedir sorgulaması karşısında çok çeşitli söylentiler duyabilirsiniz. Bir kesim alkali suyun yaşlanma sürecini yavaşlattığını, vücudun pH dengesini düzenleyerek, kanser gibi kronik hastalıkları önlediğini savunmaktadır. Araştırmalardaki bazı farklılıklar alkali su çalışmalarının türleriyle ilgili olabilir.

Alkali kavramı, bir şeyin asidik veya bazik olma durumunu ölçümleyen pH değeri ile ilgilidir. PH değeri, 0 ile 14 arasında ölçülen bir değerdir. PH değeri 0’a yaklaştıkça asitlik artar, 14’e yaklaştıkça alkalilik artar.

Normal içme suyunun pH’ı genelde 7 iken, alkali su ph’ı 8 veya 9’dur. Alkali suyun pH değeri normal bir içme suyuna göre yüksek olduğundan, vücuttaki asidi nötralize ettiğine inanılmaktadır.

Ayrıca alkali su alkali mineraller ve oksidasyon azaltma potansiyeli (ORP) açısından da değerlendirilmelidir. Çünkü sudaki ORP değeri ne kadar negatifse, su o kadar fazla antoksidan demektir.

Alkali Su Faydaları

Kanıtlanmış bilimsel bulgular yetersiz olmasına rağmen alkali suyun faydalı olduğunu savunan araştırmalar bulunmaktadır. Bu araştırmalar alkali suyun yüksek tansiyon, diyabet ve kolesterole iyi geldiğini ileri sürmüştür.

Ayrıca alkali suyun bağışıklık sistemini desteklediği, bağırsakları temizlediği, nemlendirme ve diğer detoksifiye özellikleri ile cilde iyi geldiği, kansere karşı direnç sağladığı, yaşlanma karşıtı olduğu ve kilo kaybını sağladığı düşünülmektedir. Neden alkali su içmeliyiz sorusunun cevabını detaylı şekilde araştırdık.

Kemik Sağlığını İyileştirir

Vücuda alkali besinler veya alkali su alımının kemik üzerindeki etkisi araştırılmaya devam ederken Bone adlı bilimsel bir dergide yayınlanan bir raporda; zengin alkali su tüketen insanların kemik erimesi konusunda fayda gördüğü belirtilmiştir.

Çalışmanın yazarları, “bikarbonat ve kalsiyum açısından zengin bir alkali maden suyunun, kalsiyum açısından zengin asidik bir maden suyundan daha fazla kemik emilimini azalttığı” sonucuna varmıştır.

Reflüyü Yatıştırır

Reflü, midedeki asit içeriğinin, kişinin yemek borusuna geri dönmesi olayıdır. Yapılan bir araştırmada, pH’ı 8,8 olan bir alkali su tüketmenin, mide asidinin geri akışının yatışmasına faydalı olacağı bulundu. Spesifik bir pH belirtilmesinin sebebi ise, yüksek pH seviyesindeki bir alkali suyun gıda proteinlerini parçalayan ve asit geri akışının ana nedenlerinden biri olan pepsini öldürmesidir. Alkali su nedir çok daha iyi anlaşıldığını düşünüyoruz.

Yüksek Tansiyonu, Kan Şekerini ve Kolesterolü Düşürür

2016 yılında, Şanghay’daki bilim adamları, alkali su içtikten üç ila altı ay sonra, yüksek tansiyon (hipertansiyon), yüksek kan şekeri (diyabet) ve yüksek kan lipidleri (kolesterol) değerlerinde düşük ölçümler tespit ettiler.

Daha yakın zamanda yapılan bir araştırmada; yoğun spor sonrası yüksek pH’lı su tüketiminde normal su tüketimine göre kan viskozitesinde (kanın damardan ne kadar verimli aktığının ölçümünde) önemli fark bulundu. Kanın alkali su ile daha verimli aktığı bunun da vücuda oksijen dağıtımını artırdığı düşünülmektedir.

Nemlendirmeyi Artırır

2017 senesinde yapılan bir araştırmada araştırmacılar katılımcıları rastgele iki gruba ayırdı. Üç hafta boyunca alkali su tüketen bir deney grubu ve aynı miktarda normal su içen bir kontrol grubu. Herkesten kan, idrar pH, asit-baz dengesi ve elektrolit durumu örnekleri aldılar.

Sonuçlar, alkali su içmenin asit-baz dengesini ve anaerobik egzersiz performansını normal sudan daha iyi geliştirdiğini ve özgül idrar ağırlığını önemli ölçüde azalttığını gösterdi. Artırılmış hidrasyona ek olarak, iskelet kaslarında enerji kaynağı olarak hizmet eden laktatın verimli kullanımı vücutta artan enerji demektir. Bu süreçte düzenli içme suyu tüketen insanlarda bir değişiklik gözlemlenmemiştir.

Bu sonuçlara göre, suyu alkali yapmak hem asit-baz dengesini hem de hidrasyon durumunu ve ayrıca aktif sağlıklı yetişkinlerde enerji seviyelerini etkileyen değerli bir beslenme vektörü olabileceği düşünülmektedir.

Ömrü Artırır

Son araştırmalar uygunsuz su alımının yaşlanmayı hızlandırdığını savunmaktadır. 2016 yılında yapılan bir çalışmada, üç yıllık bir süre boyunca 150 farede alkali su tüketmenin ve antioksidanın etkisini incelendiğinde; alkali su içenlerin daha uzun ömürlü olduğuna dair işaretler olduğu, diğer bir deyişle daha az yaşlandıkları ve daha uzun yaşama olasılıklarının yüksek olduğu tespit edilmiştir.

Tam da bu nedenle Biontech Türkiye olarak ilk önceliğimiz olan sağlığınız için alkali iyonize su cihazı konusunda uzmanlaşmış bulunuyoruz.

Bu makalemizde alkali su nedir sizler için özetledik. Bütün bu bilgiler ışığında ve doktor kontrolünde suyunuzu alkali hale getirerek veya alkali su cihazı kullanarak alkali su tüketimine başlayabilirsiniz.

canli su

Canlı Su Nedir?

Canlı Su Nedir? Canlı su; saf suyun, doğadan topladığı minerallerle oluşturduğu doğal su kaynaklarından akan ilk…

Okumaya Devam Et

Hayatınıza yeni bir tazelik katın!