fbpx
arrow_back

pH Değerinin Önemi ve Vücudumuza Yararları

pH Değerinin Önemi ve Vücudumuza Yararları

İçindekiler

pH, içtiğimiz su ve vücudumuz için olmazsa olmaz sayısal değerleri ifade eder. Aslında pH suyun içindeki hidrojen miktarını ifade eden bir terimdir. pH değeri 0 ile 14 arasında değişir. Sudaki hidrojen miktarı o suyun alkali mi asidik mi olduğunu gösteren en önemli göstergedir. Suların pH değerinin önemi, genellikle içeriğiyle bağlantılıdır.

pH Değerinin Önemi ve Vücudumuza Yararları

7 pH değerindeki su nötrdür. 7 pH değerinin altındaki sular asidik sulardır. Asidik özellikli suların içilmesi sağlık açısından sakıncalı olduğundan tavsiye edilmez. Kedi besliyorsanız 6,5 pH seviyesindeki suyunuzu evcil dostunuza güvenle içirebilirsiniz. Alkali iyonize su içmeye yeni başlayanlar için ilk birkaç gün önerilen pH seviyesi 7,5 daha sonrasında ise 8,5 pH olarak tavsiye edilir. Sporcular çok daha fazla efor harcadıkları için onların içtiği suyun pH değeri 9-9,5 seviyesine kadar çıkabilmektedir.

Sağlıklı olarak ifade ettiğimiz su; iyonize özellikli, canlı, magnezyum ve potasyum açısından zengin, faydalı mineralleri korunmuş sudur. Cilt ve organlar için de önemli olan suyun pH seviyesi, evde ürettiğiniz alkali iyonize su sayesinde sağlıklı değer aralığında olabilir. Evde limon ve suyu karıştırıp bekleterek alkali su elde edebilirsiniz. Ancak iyonize özellikli su elde etmek için alkali su iyonizerine ihtiyacınız vardır. Bu konuda yapılan akademik çalışmalar da alkali seviyede bulunan suların içmek için faydalı olduğunu ortaya koyar.

pH Vücut İçin Neden Önemlidir?

pH seviyesi doğru değerde değilse vücudun asit baz dengesi bozulabilir. Vücut asiditesi arttığında eklem ağrıları, mantar ve çeşitli enfeksiyonlar artmaya başlar. Kronik yorgunluk ve erken yaşlanma da vücutta yeterince hidrojen bulunmaması nedeniyle ortaya çıkan rahatsızlıklardır. Doğru beslenme ve doğru pH değerince su içme alışkanlığı ise olası bütün hastalıklara karşı vücudun koruma kalkanını destekler.

Ziraat Mühendisliği Dergisi Temmuz Aralık 2019 sayısında “Su Ürünleri için pH’nin Önemi” isimli makalede pH’nin suyun kimyasal bileşiğini yansıttığı ifade edilmektedir. Aynı makaleden aldığımız referansa göre 5 civarı pH değeri bulunan su, asidik özelliktedir. Bu su çeşidi içmek için uygun değildir, ancak cilt bakımında kullanılmaya uygundur. Hastalıkların tedavisinde ve vücuttaki serbest radikallerin uzaklaştırılmasında etkili olan alkali iyonize suyun pH değeri 9,5 olarak tavsiye edilir.

pH Vücutta Neyi Gösterir?

pH seviyesi vücuttaki hidrojen seviyesini gösterdiği için hidrojen bakımından zengin olan su aynı zamanda pH seviyesi yüksek sudur. Doğru arıtılan ve alkali özelliğe sahip sularda yüksek pH seviyesi çok daha sağlıklıdır.

En İyi Suyun pH Değeri Kaç Olmalıdır?

pH değeri, genel olarak hazır su markalarına göre değişiklik gösterir. Günümüzde çoğunlukla damacana ve plastik şişe içinde tüketilen suların yeterince alkali olup olmadığı tam olarak bilinmemektedir. İçtiğiniz suyun pH seviyesini evde öğrenmek isterseniz indikatör yardımıyla damacana veya şişe sudan bir örnek alıp sonucu test edebilirsiniz. Bunun çoğunlukla 7 pH seviyesine sahip nötr su derecesinden yukarı olmayacağını görebilirsiniz. Kendi evinizde alkali su iyonizeri yardımıyla elde edeceğiniz ve sağlıklı şekilde iyonize edilmiş sularda pH seviyesi 7-9,5 aralığında olabilir.

pH Değerine Göre Sular

Sular temel olarak bazik ve asidik olmak üzere 2 ayrı gruba ayrılmaktadır. Bazı su çeşitleri içmek için tavsiye edilmese de asidik özelliğiyle vücuda haricen uygulanarak hücre canlanmasını destekleyebilir. Doğru oranda oksijenlenen hücreler, çok daha canlı ve temiz bir görünüme kavuşur. Vücudu hem içten hem de dıştan beslemeye yardımcı alkali iyonize su pH seviyesine göre önerilen değerler arasında içilmelidir. 5,5 pH değerindeki asidik su ise cilt bakımı yapmak için uygundur. Bunun yanı sıra su çeşitlerini pH seviyesine göre 8 gruba ayırmak mümkündür:

pH 3,5 Değeri: Yüksek dezenfektan özelliği olan temizlik için kullanılan bir su çeşididir. Ancak içeriğinde kimyasal barındırmaz. Virüslerin ve mikropların üreme riski bulunan alanlarda güvenle kullanabilirsiniz.

pH 5,5 Değeri: Makyaj sonrasında ya da banyo sonrasında cildinizi arındırmak için 5,5 pH değerinde su kullanabilirsiniz.

pH 7 Değeri: Nötralize edilmiş su çeşididir. İlaç içmek için pH 7 değerine sahip su tüketebilirsiniz.

pH 7,5 Değeri: 1 yaşından büyük bebeklere içirebileceğiniz ve bebek maması hazırlayabileceğiniz su sınıfındadır. Ayrıca alkali iyonize su içmeye yeni başlayanlar için uygundur. Alkali iyonize su, çok güçlü bir antioksidan olduğu için en başta içen kişilerde baş dönmesi gibi bir yan etkiye sebep olabilir. Bu durum vücudun adaptasyon süreci boyunca birkaç gün devam edebilir.

pH 8,5 Değeri: Günlük su tüketiminde özellikle midesi hassas kişiler için uygun kabul edilir.

pH 9 Değeri: Günlük su tüketiminde tercih edilebilecek bir diğer su türüdür. Bu alkali iyonize su çeşidi yüksek antioksidan barındırır. Özellikle rutin spor yapanların tercih edebileceği değerdir.

pH 9,5 Değeri: Bazı hastalıkların tedavisinde hekim tavsiyesine göre tüketilebilecek alkali iyonize su çeşididir.

pH 10 Değeri: Arındırma özelliği sayesinde meyve ve sebze tüketimi öncesinde üzerlerindeki tarım atıklarını temizlemeye yardımcıdır.

Farklı pH seviyelerine sahip suların her biri farklı amaçlarla kullanılır. Her biri içmek için uygun olmasa da sağlıklı yaşam için günlük hayatta kullanıma uygundur. Ağır kimyasallar içeren deterjanlar kullanmadan da temizlik yapabilmek, yeterli miktarda ve doğru pH seviyesinde su tüketebilmek için evinizde sadece tek bir cihazdan faydalanabilirsiniz. Su ayarı sayesinde farklı pH seviyelerinde ve istediğiniz özellikte suyu kolayca elde edebilir ve amacınıza uygun olarak kullanabilirsiniz. Ancak bunu yaparken asidik su içmemeye özen göstermelisiniz.

pH Değeri Yüksek Alkali Suyun Faydaları

Evde limon ve su karışımıyla yapacağınız alkali sular, hidrojeni yüksek yani pH seviyesi yüksek alkali iyonize sulardan farklıdır. Bu haliyle evde hazırladığınız alkali sudan farklı olarak iyonize özellik taşıyan sular, aşağıdaki faydaları çok daha yüksek oranda sağlayabilirler:

  • Hücrelerin maksimum nem seviyesine ulaşmasına yardım eder.
  • Sodyum, potasyum, magnezyum gibi yararlı elementlerin vücutta daha fazla olmasını sağlar.
  • Yaşlanma karşıtı özelliği sayesinde erken yaşlanmayı engeller. Sağlıklı yaş alma sürecinde dinç hissetmenize yardımcıdır.
  • Enerjik hissetmenize yardım eder.
  • Kas ve eklem rahatsızlıklarının önlenmesini sağlar.
  • Mide asidini azaltarak ekşime, gaz oluşumu gibi çeşitli mide rahatsızlıklarının oluşmasını engeller. Var olan şikâyetlerin ortadan kalkmasına yardım eder.

Alkali iyonize özelliğe sahip olan pH değeri yüksek su, normal alkali sudan farklı olarak daha antioksidatiftir. Bu özelliği sayesinde vücuttaki oksidasyonu önleyerek hücre ve organların maksimum düzeyde neme sahip olmasına yardımcıdır. Sağlıklı kan dolaşımını destekleyerek organların ve metabolizmanın sağlıklı çalışmasına yardım eder.

Tezgâh altı ve üstü modellerin yanı sıra bir de hidrojenli su elde etmek için kullanabileceğiniz hidrojenli su matarası bulunur. Kendi evinizde sağlıklı, pH değeri yüksek, hidrojenli su üretmek için şimdi siz de alkali su iyonize cihazlarımıza göz atabilirsiniz.

canli su

Canlı Su Nedir?

Canlı Su Nedir? Canlı su; saf suyun, doğadan topladığı minerallerle oluşturduğu doğal su kaynaklarından akan ilk…

Okumaya Devam Et

Hayatınıza yeni bir tazelik katın!