fbpx
arrow_back

Pet Şişeden Su İçmenin Zararları

Pet Şişeden Su İçmenin Zararları

İçindekiler

Pet Şişeden Su İçmenin Zararları

Arıtılmamış suyun sağlığınız için zararlı olma ihtimalini göz önünde bulundurarak pet şişeden su içmenin zararları. Fakat ne yazık ki size kötü bir haber vermek zorundayız: Tercih ettiğiniz bu sular da ambalajları nedeniyle sağlığınız için zararlı olabilir. Şimdi, pet şişe suyun zararları nelerdir? Gelin, bu olası zararlara daha yakından bakalım.

BPA, Sağlığınızın Düşmanlarından Biri

Pet su şişelerinin ve damacanalarının çoğu plastikten üretilmekte ve bu plastik ambalajların içeriğinde sağlığa zararlı olan, bisphenol A (BPA) adı verilen madde bulunmaktadır. Şişeler sıcağa maruz kaldıklarında veya güneş altında beklediklerinde içerikte bulunan BPA suya salınım yapabilir ve sağlığınız için ciddi tehdit oluşturabilir.

BHPF de Sağlığınızı Tehdit Ediyor

BPA’nın sağlığına zararlı olduğunu bilenler ise BPA’sız şişeler tercih edebiliyorlar. Fakat BPA’sız şişelerde rastlanabilen flören 9 bisfenol (BHPF) maddesi de hiç masum değil! Yapılan araştırmalar; suyun içerisine karışan BHPF’nin, vücuda girdiği durumda östrojen hormonunu taklit edebildiğini ve hamilelikte düşük oranını artırabildiğini göstermektedir.

Şişe İçinde Bekleyen Su, Bakteri Üretebiliyor

Evinizde, su ihtiyacınızı karşılamak için 19 litrelik damacana siparişi veriyor olabilirsiniz. Suya salınım yapma ihtimali olan BPA ve BHPF maddelerinin yanı sıra, bu damacanalar sağlığınıza zararlı olan bakterilerin üremesi için de uygun bir ortam oluşmaktadır. Araştırmalar; su şişelerinin içerisindeki bakteri kolonilerinin, şişe açıldıktan sonra ciddi oranda arttığını göstermektedir. Bu bakterilerin artış oranı ise soğuk alanlara kıyasla, oda sıcaklığında daha da yükselir.

Plastik pet su şişeden su içmenin zararlarıa bulunan bir diğer tehlike ise plastiğin kendisi! Çünkü yapılan araştırmalar, bazı şişeler içerisinde mikroplastik partiküllerin tespit edildiğini ortaya koymaktadır. Bu mikroplastik partiküllerin ise suların paketlenme işlemi sırasında suya karıştığı düşünülmektedir.

Plastikten Doğa da Zarar Görüyor

Pet şişelerde su içerek sadece biz zarar görmüyoruz; dünyamız da bu tüketimden olumsuz etkilenmektedir. Plastik tüketiminin bir bölümünü kapsayan pet şişeler, içerisindeki su tüketildikten sonra, genellikle çöpe atılmaktadır. Plastik şişeler ise içindeki zararlı maddeler nedeniyle toprağı ve yeraltı sularını zehirliyor. Bu zehirleme hem canlıları hem de sebze-meyveleri etkilemektedir. Bunun yanı sıra bazı pet şişeler ise okyanuslara karışıyor. Okyanuslara karışan plastikler ise deniz canlıları tarafından tüketilmekte ve hem onların sağlığına hem de tükettiğimiz deniz canlıları nedeniyle bize zarar verebilmektedir.

Musluk suyunuzu arıtıp içebilirsiniz! Biontech’in  su arıtma cihazları, musluk suyunuzdaki partikülleri %99,8 oranında ayrıştırır. Siz de tezgah altı ya da alkali su arıtma cihazınızdan taze suyunuza pratik bir şekilde ulaşmanın tadını çıkarabilirsiniz!

canli su

Canlı Su Nedir?

Canlı Su Nedir? Canlı su; saf suyun, doğadan topladığı minerallerle oluşturduğu doğal su kaynaklarından akan ilk…

Okumaya Devam Et

Hayatınıza yeni bir tazelik katın!