fbpx
arrow_back

ORP Değeri Neden Bu Kadar Önemli?

İçindekiler

ORP Nedir?

ORP (Oxidation-Reduction Potential), suyun oksidasyon-redüksiyon (redoks) potansiyelini ifade eden bir terimdir. Suyun kimyasal özelliklerini ve kalitesini belirlemede önemli bir araç olarak kullanılır ve suyun içindeki serbest elektronların sayısını ölçerek suyun oksidasyon veya redüksiyon potansiyelini belirler. ORP değeri bir anlamda sağlıklı bir yaşam için bize küçük ama önemli ipuçları verir.

ORP Değerinin Düşük veya Yüksek Olması Ne Anlama Gelir ?

ORP değeri, suyun içindeki serbest radikallerin sayısını belirler. Bu serbest radikaller, suyun içindeki organik ve inorganik maddelerin oksitlenmesinden kaynaklanır.

Yüksek ORP değerleri, suyun içindeki serbest radikallerin sayısının arttığını gösterir. Bu da, suyun içindeki organik ve inorganik maddelerin oksitlenmesinin arttığını ve suyun kalitesinin düştüğünü anlamına gelir. Örneğin, bir sıvıda daha fazla oksidan varsa, Orp değeri daha yüksek olur. Çeşme suyunun Orp değeri yaklaşık +200 civarında ölçülür.

Aynı şekilde, daha fazla reduktan içeren bir sıvı Düşük ORP değerine sahiptir. Örnegin -300 gibi bir ORP değerine sahip su çok güçlü bir indirgeme gücüne sahiptir. Bu, suyun içindeki serbest radikallerin, birçok zararlı maddeyi nötralize etme kapasitesine sahip olduğunu gösterir. Bu tür su genellikle “antioksidan su” olarak adlandırılır.

Yüksek ORP Değerine Sahip Su mu Yoksa Düşük ORP Değerine Sahip Su mu ?

Çeşme Suyunu örnek olarak verdiğimiz yüksek ORP değerindeki bir suyun tabii ki vücudun ihtiyacı olan bazı faydaları sağladığını söyleyebiliriz. Ancak bu faydalar günümüzde maruz kaldığımız bir çok olumsuz dış etmen dolayısıyla sağlığımızı  korumaya tam anlamı ile yeterli katkıyı sağladığını  söylemek maalesef zordur. Hayatın temposu içerisinde farkına olmadan maruz kaldığımız toksik ortamlar, beslenme, tüketim vb. alışkanlıklarımız vücudun yapı taşı olan hücrelerimiz üzerinde sürekli bir yıpranmayı ortaya koyar.

Düşük ORP değerine sahip suyun tüketimi ise antioksidan özellikleri sayesinde,

  • Hücrelerin serbest radikallerin zararlı etkilerinden korunmasına yardımcı olabilir. Bu antioksiadan özelliği sayesinde hücrelerin daha sağlıklı ve genç görünmesine yardımcı olabilir.
  • Vücuttaki serbest radikalleri nötralize ederek bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu sayede vücut daha sağlıklı hale gelir ve enfeksiyonlara karşı daha dirençli hale gelir.
  • Vücuttaki hücrelere daha kolay nüfuz eder ve daha iyi hidrasyon sağlar. Bu da cildin daha nemli ve sağlıklı görünmesine yardımcı olabilir.
  • Yaşlanmayı yavaşlatıcı etkisi vardır.
  • Vücuttaki metabolizma hızını artırarak, enerji üretimini artırır ve performansı iyileştir

Tüm bu sıraladığımız etkileri göz önüne aldığımızda ORP değeri bize aslında daha sağlıklı bir yaşam için tüketmemiz gereken suyun niteliği hakkında yazının başında bahsettiğimiz gibi önemli ipuçları verir.

Alkali İyonize Suyun ORP Değeri

Alkali su iyonizerleri, elektromanyetizma ile, normal musluk suyunu asitle savaşan ve antioksidan potansiyeli yüksek iyonize alkali suya dönüştürmeye yarayan sistemlerdir.

Bu cihazlarla elde edilen suyun ORP değeri makinenin plaka sayısı ve gücüne gore – 200 ile – 470 civarındadır. Bu da yüksek antioksidan özelliğe sahip olduğunu göstermektedir.  Birçok faydasını belirttiğimiz ORP değeri düşük, Antioksidan İyonize Alkali Suyu, Biontech Alkali Su İyonizerleri ile hayatınızın bir parçası haline getirebilirsiniz.

canli su

Canlı Su Nedir?

Canlı Su Nedir? Canlı su; saf suyun, doğadan topladığı minerallerle oluşturduğu doğal su kaynaklarından akan ilk…

Okumaya Devam Et

Hayatınıza yeni bir tazelik katın!