fbpx
arrow_back

İçme Suyunuz Kireçli ise Korkmayın

İçindekiler

İnsan doğası gereği sağlıklı olmak için en çok suya ihtiyaç duyar. Susuzluğumuzu gidermek çoğu zaman sıradan bir aktivite gibi görünse de aslında insan metabolizmasının ihtiyaç duyduğu minerallerin önemli bir kısmının vücuda kazandırılması için oldukça önemlidir.

Suyu ısıttığımızda, geride bir kısım tortu ve kireç bırakıyor. Ve bu görüntü bizi oldukça rahatsız ediyor. Gerçeten rahatsız olmalı mıyız ?  Öncelikle bu bahsettiğimiz tortu ve kireç nedir, nereden gelmektedir, ona bakalım.

Kaynama sırasında ortaya çıkan ve kaynama kaplarının dibinde biriken kireç ve tortular kullandığımız suyun doğal bir kaynaktan bize ulaştığını göstermektedir. Doğal sular, yer altından veya yer yüzündeki doğal kaynaklardan elde edilen suları ifade eder. Bu sular, yeraltı kaynaklarından veya yer üstü akarsularından toplanabilir.

Kireçli su, genellikle yer altı su kaynaklarından elde edilir. Kalker ve kireçtaşı, çoğunlukla kalsiyum karbonat mineralini içeren kayalardır. Bu kayaların bulunduğu bölgelerde yer altı suları, kayalardan geçerken kalkerli mineralleri çözebilir. Bu çözünme sürecinde kalsiyum karbonat ve magnezyum karbonat gibi mineralleri içeren bir su oluşur.

Bu mineraller aynı zamanda suyun sertlik derecesini etkileyen faktörlerdir. Sert su, yüksek kalsiyum ve magnezyum içeriğine sahip olan su olarak tanımlanırken, yumuşak su ise bu minerallerin düşük oranda bulunduğu su olarak tanımlanır.

Yani aslında bilinenin aksine kireçli su vücudumuzun ihtiyaç duyduğu önemli mineralleri içeren sudur. Kaynağın bulunduğu bölgeye göre sudaki kireç ve diğer minerallerin oranı değişiklik gösterebilir. Bu sularda bulunan mineraller ve vücudumuza faydalarına kısaca değinecek olursak;

Kireçli suyun mineral içeriği şunları içerebilir:

  1. Kalsiyum (Ca): Kireçli su, genellikle yüksek kalsiyum içeriğine sahiptir. Kalsiyum, kemik ve diş sağlığı için önemlidir. Ayrıca kas fonksiyonları, sinir iletimi ve kan pıhtılaşması gibi birçok biyolojik süreçte rol oynar.
  2. Magnezyum (Mg): Magnezyum, sinir sistemi fonksiyonları, kas sağlığı, enerji metabolizması ve kemik sağlığı için önemlidir.
  3. Demir (Fe): Demir, vücutta oksijen taşıma, enerji üretimi ve bağışıklık sistemi fonksiyonları için gereklidir.
  4. Potasyum (K): Kireçli su, potasyum gibi mineralleri de içerir. Potasyum, sinir sistemi fonksiyonları, kas sağlığı, kalp ritmi ve sıvı dengesi için önemlidir.

Yüksek mineral içeren doğal suların kaynatılması sonucunda ortaya çıkan kireç ve tortu oluşumu, bazen olumsuz bir özellik olarak değerlendirilebilir. Ancak, bu oluşumlar aslında yüksek mineral içeren doğal suların kaynatma sırasında meydana gelen çözünmeyen kalsiyum karbonat ve magnezyum karbonat bileşikleridir.

Genel olarak “kireç” olarak bilinen bu madde, içilen suyun mineral açısından zengin olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, kireçli suyun zararlı olduğuna dair yaygın inanışın aksine, kireç oluşumunun doğal mineral zenginliğini ve sağlık faydalarını yansıttığını söyleyebiliriz

Bu yüzden suyunuz kireçli ise korkmanıza hiç gerek yok. Mineralleri koruyan iyi bir su arıtma cihazı ile suyunuzu güvenle içebilirsiniz.

Metabolizamamızın doğru çalışması için ihtiyaç duyduğumuz bu minarellerin içme suyumuzda bulunması oldukça önemlidir. Su arıtma işleminde bu minerallerin sudan ayrıştırılmaması gerekir. Bu nedenle de evimizde kullandığımız arıtma cihazlarının suyun sertliğini azaltmak amacıyla bu mineralleri arıtması, sağlığımızı doğanın bu ödülünden mahrum etmesi anlamına gelmektedir.

canli su

Canlı Su Nedir?

Canlı Su Nedir? Canlı su; saf suyun, doğadan topladığı minerallerle oluşturduğu doğal su kaynaklarından akan ilk…

Okumaya Devam Et

Hayatınıza yeni bir tazelik katın!