fbpx
arrow_back

Alkali İyonize Su ve Arıtılmış Suyun Farkları

İçindekiler

Sağlıklı bir yaşam su ile başlar. Metabolizmamızın tüm fonksiyonlarının merkezinde su bulunur. Sağlıklı bir insanının gün içinde, cinsiyete, yaşa, kiloya, aktivite seviyesine ve çevresel koşullara bağlı olarak ortalama 2-3 litre (8-12 bardak) su içmesi önerilmektedir. Temiz su kaynaklarının azalması evlerimizde, iş yerlerimizde veya kendimize zaman ayırdığımız seyahatler, tatiller vs. temiz ve sağlıklı suya ulaşma konusunun gittikçe daha önemli bir hale gelmesine neden olmuştur. Bunun sonucu olarak da suyu arıtma ihtiyacımız ortaya çıkmaktadır. Peki tükettiğimiz suyun temiz ve içilebilir olması yeterli midir?

Hangi Özellikleri İçeren Suyu Tüketmeliyiz?

Arıtılmış Su

Arıtılmış su, içindeki mineraller, tuzlar, organik maddeler ve diğer kimyasal maddelerin çıkarıldığı veya azaltıldığı su türüdür. Su arıtma cihazları ile elde edilir. Su arıtma cihazı, suyun içindeki çeşitli kirleticileri, bakterileri ve diğer zararlı maddeleri temizleyerek daha temiz, sağlıklı ve güvenli bir içme suyu elde etmek için kullanılır. Bunun için bir dizi filtre ve/veya membran kullanır. Filtreler suyun içindeki zararlı maddeleri, ağır metalleri ve diğer kirleticileri ortadan kaldırır. Membranlar ise, suyu daha ince bir filtreleme işlemine tabi tutarak daha fazla kirleticiden arındırır. Arıtılmış su, toksinlerin, ağır metallerin ve diğer zararlı maddelerin vücutta birikmesini önlemeye yardımcı olabilir. Ancak, arıtılmış su, suyun içindeki mineral ve elektrolitlerin çoğunu uzaklaştırır, bu da vücutta mineral eksikliğine neden olabilir. Bu nedenle, arıtılmış su içerken, mineral takviyeleri almak önemlidir.

Alkali İyonize Su

Alkali iyonize su, su iyonizerleri vasıtasıyla suyun iyonize edilmesiyle elde edilir. Kısaca bu işlem su moleküllerinin pozitif ve negatif iyonlara ayrılması işlemidir.

Alkali Su İyonizerleri, suya negatif yüklü hidroksil iyonları ve pozitif yüklü hidrojen iyonları ekler. Bu işlem, suyun pH seviyesini artırarak suyu alkali hale getirir. Su iyonize edilerek negatif yüklü hidroksit (OH-) iyonları ve pozitif yüklü hidrojen (H+) iyonları oluşturulur.

Alkali suyun içilebilir pH seviyesi genellikle 7,5 – 10 aralığındadır. Normal içme suyundan ve arıtılmış sudan daha yüksektir. Alkali iyonize su, pH seviyesinin artmasıyla birlikte, vücudu asitlikten arındırarak ve asit-baz dengesini düzenleyerek sağlık faydaları sağlar. Ayrıca, alkali iyonize su, antioksidan özellikleri nedeniyle serbest radikalleri nötralize eder, hücrelerin sağlıklı kalmasını sağlar ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Alkali iyonize su bu faydalarını, iyonize işlemi ile sağlar. İyonizasyon, bir atom veya molekül elektron kazandığında veya kaybettiğinde meydana gelir, bu olduğunda atom bir iyon olur. Bir atom iyon haline geldiğinde, elektrik yükü pozitif veya negatif olabilir. Alkali iyonize sudaki mineraller (çoğunlukla kalsiyum, magnezyum ve potasyum) iyonizasyon işleminden elektron kazanır. Yani sadece bir arıtma işlemi gerçekleşmemektedir. Aynı zamanda su, sağlığımıza katkı sağlayacak farklı özellikleri içerecek şekilde düzenlenmekte mineraller açısından zengin bir hale gelmektedir. Bu nedenle, alkali iyonize su, sağlıklı bir yaşam tarzının bir parçası olarak kullanılabilir.

Özetlemek gerekirse, arıtılmış su ve alkali iyonize su arasında aslında ciddi farklılıklar bulunmaktadır. Arıtılmış su, zararlı maddelerin uzaklaştırılması için önemlidir, ancak minerallerin kaybına neden olmaktadır. Bir diğer deyişle saf suyun insan sağlığına bir katkısı yoktur. Alkali iyonize su ise, pH seviyesi 7,0’den daha yüksek olan, özellikle alkali mineraller (kalsiyum, magnezyum, potasyum vb.) içerir. Bu mineraller, suyun pH seviyesini yükseltir ve suyun antioksidan kapasitesini artırır. Alkali iyonize su ORP değeri negatif olan antioksidan sudur. Arıtılmış suyun ORP değeri ise pozitif ve genellikle +200 ve üstü olabilmektedir. Dolayısıyla Alkali iyonize su ve arıtılmış su birbirinin ikamesi değildir.

İleri teknoloji ve güvenilir kalite kontrolünden dolayı GMP ( Good Manufacturing Process ), fda gibi birçok güven ve kalite sertifikalarına sahip dünyadaki en büyük su arıtma ve alkali su iyonizeri üreticilerinden biri olan Biontech,  ev tipi arıtma ve iyonizasyon endüstrisinde 35 yılı aşkın deneyimi ile sağlığınıza bu anlamda katkı sağlamaya devam etmektedir. Sağlıklı bir yaşamı hayat görüşü olarak görmenin bir zorunluluk olduğu dünyamızda bu katkı giderek artan bir güvene dönüşmektedir.

canli su

Canlı Su Nedir?

Canlı Su Nedir? Canlı su; saf suyun, doğadan topladığı minerallerle oluşturduğu doğal su kaynaklarından akan ilk…

Okumaya Devam Et

Hayatınıza yeni bir tazelik katın!