fbpx
arrow_back

Su İçmenin Faydaları

Su İçmenin Faydaları

İçindekiler

Su İçmenin Faydaları konumuza hep beraber bakalım. İnsan vücudunun %55 ila %75’i sudan oluşur. Bebeklikte %75 olan su oranı, yaşlılarda %55’e kadar düşer. Su, vücudumuzdaki besin maddelerini hücrelere taşır ve hücrelerdeki atıkları alır, vücut ısısını dengeler, eklemleri ve iç organları kayganlaştırır, kan dolaşımını sağlar, kalp damar fonksiyonlarını korur. Yapılan araştırmalar da kilo vermekten baş ağrısına, böbrek taşından ruh haline kadar pek çok önemli konuda su içmenin faydalarını ortaya koymaktadır. Gelin, su içmenin sağlığımız için ne kadar önemli olduğuna detaylı bir şekilde bakalım.

Organların Düzenli Çalışmasını Sağlar

Su, bütün organların ve dokuların çalışması için gerekli olan kan dolaşımına gerekli zemini sağlar. Kalp-damar sistemi, solunum sistemi, sindirim sistemi, üreme sistemi, sinir sistemi ile böbrek, beyin ve karaciğerin düzgün çalışması, yeterli su tüketilmesine bağlıdır. Ayrıca düzenli ve yeterli su içmek kabızlığa ve yüksek tansiyona da iyi gelir.

Zihin Gücünü Korur

Vücuttan %2 ve daha fazla su kaybı olduğunda, idrak kabiliyetimizde azalma başlar. Vücuttan kaybedilen su yerine konmadığında; konsantrasyon eksikliği, reflekslerin ağırlaşması, kısa süreli hafıza problemleri, huysuzluk ve anksiyete ortaya çıkarmaktadır. Bunu engellemek için günlük aktiviteleriniz esnasında su içmeyi unutmamalısınız. Su kaybı aynı zamanda fiziksel performansı ve beyin yapısını da etkiler. Susuzluk, beyin dokusunda küçülmeye neden olmaktadır.

Baş Ağrılarını Azaltabilir

Bazı zamanlarda baş ağrısı çekiyor musunuz? Peki, başınızın ağrıdığı günlerde yeterli miktarda su tükettiğinize emin misiniz? Çünkü araştırmalar, baş ağrısının nedenlerinden birinin vücudun susuz kalması olabileceğini söylemektedir. Ayrıca bu durum migreni tetiklemekte veya migren ağrısının daha uzun sürmesine de neden olmaktadır.

Böbrek Sağlığı İçin Yararlıdır

Su tüketiminize dikkat etmek için daha pek çok nedeniniz var! Örneğin; su dendiğinde aklımıza gelen organlarımızdan biri olan böbreklerimizin sağlığı da bu nedenler arasında yer alır! Çünkü yeterli miktarda su tüketmek böbreklerdeki zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlar. Ayrıca çoğu insanın, hayatının bir bölümünde muzdarip olduğu böbrek taşının da su tüketimi ile bağlantısı olduğunu araştırmalar ortaya koymaktadır. Yeterli miktarda su içmek, böbrek taşı riskini %60 oranında azalttığı gibi tekrar oluşma ihtimalini de düşürür. Ayrıca yeterli su tüketimi, idrar yolları enfeksiyonlarını önlemekte, idrar kesesi kanseri görülme ihtimalini azaltabilmektedir.

Cilt Kuruluğuna ve Sertliğine İyi Gelir

Cilt bakımınıza özen gösteriyorsunuz, özel kişisel bakım ürünleri alıyorsunuz; ama bunların yanında su içmenin faydaları, cildinizi güzel kılmanın en sağlıklı yollarından biri olduğunu biliyor musunuz? Çünkü içtiğimiz suyun miktarı, cilt neminin yanı sıra cilt kuruluğunu, sertliğini ve esnekliğini de etkiler. Eğer cilt kuruluğu gibi sorunlarınız varsa günlük su tüketiminizi gözden geçirebilirsiniz.

Su İçmek Zayıflatır

Zayıflamaya çalışıyor, diyet yapıyorsunuz. Peki, alkali su faydaları arsında zayıflamaya yardımcı etkisi olduğunu da biliyor musunuz? Yapılan araştırmalar diyet yapan kişilerde su tüketimini artırmanın kilo verme konusunda pozitif etkisi olduğunu göstermektedir. 500 ml su içmek, metabolizma hızını %30 artırır. Bu artış 10 dakika içinde başlar ve yaklaşık yarım saat sonra maksimum seviyeye ulaşır. Ayrıca yemekten önce su içmenin daha küçük bir öğün yemeye ve böylece daha az kalori almaya yardımcı olduğu da saptanmıştır.

Egzersiz Sürenizi Uzatır

Egzersiz yaparken kaybettiğiniz suyu tekrar kazanmak vücudunuzun ihtiyacı! Böylece vücudunuzun susuz kalmasını önlemekte, gücünüzü toplamakta, dayanıklılık kazanmakta ve egzersiz sürenizi uzatabilirsiniz.

Ruh Halinizi Etkiliyor Olabilir

Araştırmalar, içtiğimiz günlük su miktarının ruh halimizi etkilediğini ortaya koymaktadır. Bu araştırmalara göre az su içen kişiler tükettikleri su miktarı artırıldığında daha az yorgun ve daha az uykulu hissettiklerini belirtirken içtikleri su miktarı azaltılan kişiler ise bu durumun ruh hallerini olumsuz etkilediğini belirtmektedirler. Bazı günler daha memnuniyetsiz, daha az dinç ve daha negatif olduğunuzu hissediyorsanız normalden daha az su içmiş olabilirsiniz.

Suyun Kalitesine de Dikkat Edin

Vücudunuzdan ter ve idrar yoluyla atılan suyu yerine geri koymanız, sağlığınız için oldukça önemlidir. Susama hissi dışında vücudunuz size, bazı işaretlerle de susuz kaldığını belli eder.

Su içmenin önemini artık biliyorsunuz. Tam da bu nedenle hemen bir bardak su alın ve içmeye başlayın; vücudunuza iyilik yapın! Tabii su içmek kadar, içtiğiniz suyun kalitesi de önemli. Bütün vücudumuzu etkileyen ve hayatımızın temeli olan su, size bütün faydasını sunacak özelliklerde, iyi kalitede olmalı.

Su içmenin faydaları neler artık öğrendik. Vücudunuzun hak ettiği kalitede su tüketmek istemez misiniz? Bunu kim istemez ki! Sudaki zararlı maddeleri filtreleyen ve daha sağlıklı, canlı su sunan Biontech su arıtma ve iyonizer sistemleri işte bunu sağlıyor. Hemen Biontech alkali su iyonizerlerini  inceleyebilir ve yaşamın ana kaynağı suyu zararlı maddelerden arınmış, mineralleri korunmuş, canlı bir şekilde tüketebilirsiniz.

canli su

Canlı Su Nedir?

Canlı Su Nedir? Canlı su; saf suyun, doğadan topladığı minerallerle oluşturduğu doğal su kaynaklarından akan ilk…

Okumaya Devam Et

Hayatınıza yeni bir tazelik katın!