arrow_back

Kireçli Suyun Zararları Nelerdir?

Kireçli Suyun Zararları Nelerdir?

İçindekiler

Suyun kireçli olması en çok karşılaşılan sorunlardan biridir ve kirecin sudaki varlığını görmek bazı zamanlarda mümkün olmayabilir. Şimdi hem sizin sağlığınızı tehdit edebilecek olan hem de ev aletlerinizin ömrünü kısaltabilecek sert suyu yakından tanıyalım.

Kireçli Su Nedir?

Kireçli su veya diğer adıyla sert su, yüksek miktarda kalsiyum ve magnezyum iyonları içeren sudur. Sertlik; alüminyum, baryum, demir, çinko ve manganez gibi metallerden de kaynaklanmaktadır. Su sertliği oluşmaması için standart miktar ise kalsiyum için 75-200 mg/lt, magnezyum için ise 50-180 mg/lt’dir.

Sert Su Sağlığı Nasıl Etkiler?

“Kireçli su içmek zararlı mı?” sorusunun yanıtını; suyun içinde bulunan tuzlar, özellikle kalsiyum ve magnezyum varlığı vermektedir. Çünkü bu maddelerin su içinde bulunduğu miktarın etkileri farklı olmaktadır. Magnezyum alımında artış, ishale neden olmaktadır. Hem magnezyumu hem sülfatı yüksek içme sularının da müshil etkisi olur.

Sert Su Cihazlarınız, Tesisatınız ve Bütçeniz İçin Tehdit Oluşturabilir

Kireçli sular; sıcak su sistemleri, kettle, ütü ve diğer ev aletlerinde birikintiye neden olur. Termosifon gibi su ısıtıcılarındaki birikinti ise cihazların ömürlerini kısaltabilmekte ve verimlerini azaltmaktadır. Ayrıca bu birikintiler tencere ve tavalarınızda da görülmektedir. Bu durum sizi sadece temizleme konusunda uğraştırmaz, aynı zamanda ısı transferini etkileyerek yemeklerinizin eşit ve çabuk pişmesine bile engel olmaktadır. Ev aletlerinizdeki bu durum ise elektrik, doğalgaz faturalarınıza yansımaktadır. Lavabo, küvet ve tuvaletlerinizde lekeler oluşuyorsa, bulaşık yıkadıktan sonra bardak ve tabaklarınızda lekeler kalıyorsa, sıcak içeceklerinizin yüzeyinde köpükler oluşuyorsa sorumluyu buldunuz demektir. Ayrıca çok sert sular, borularda aşınmaya da neden olmaktadır. Bu aşınma ise suya kurşun ve civa gibi metallerin karışmasına yol açmakta ve boruların ömrünü kısaltmaktadır. Bunun yanı sıra sağlığınızı tehdit ettiğini de not düşelim.

Suyunuzu Kireçten Arındırmak Birçok Fayda Sağlar

Su arıtma cihazı kullanabilirsiniz! Bu cihazlar suya sertliğini veren maddeleri arıtarak kireci önler. Kireçsiz su çok az birikme yapmakta, bu sayede de cihazın ömrü uzatmaktadır. Böylece hem faturaların artmasının hem de olası cihaz arızalarının ve yenileme zorunluluğunun önüne geçebilirsiniz. Üstelik kireçsiz su, saçınızda ve kıyafetlerinizde sabun, deterjan gibi temizlik maddeleri kalmamasını sağlar, egzamaya iyi gelir. Biontech su arıtma cihazları sayesinde suyu daha yumuşak hale getirmek artık çok kolay! Bu sayede siz de suyunuzu gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Su Detoksu

Su Detoksu

Su Detoksu Nedir? Su detoksu kavramına geçmeden önce detoks nedir isterseniz gelin birlikte inceleyelim. “Detoks” günümüzde…

Okumaya Devam Et

Hayatınıza yeni bir tazelik katın!