fbpx
arrow_back

Alkali Su Nedir Nasıl Elde Edilir?

Alkali Su Nedir Nasıl Elde Edilir

İçindekiler

Son yıllarda, sağlık trendleri arttıkça, alkali su nedir nasıl elde edilir soruları sık sık gündeme gelmektedir. Alkali su ile ilgili bilimsel araştırmalar, her geçen gün devam ederken, alkali su savunucuları da hızla artmakta ve alkali suyun sağlığa yararları ile ilgili raporlar yayınlanmaktadır. Bu makalede sizler için, alkali su nedir nasıl elde edilir ve alkali suyun sağlığa faydaları nelerdir gibi merak edilen soruların cevabını araştırdık.

Alkali Su Nedir?

Alkali suyun, yaşlanma sürecini kısalttığına, kanser gibi kronik hastalıkları önlediğine dair birçok sağlık iddiaları vardır. Bu iddiaların sebebi alkali suyun, vücudun pH seviyesini düzenlemesidir.

Peki vücudun pH seviyesi neyi ifade eder? Bir maddenin asidik mi yoksa bazik mi olduğunu anlamanın yolu, pH değeridir. Eğer bir maddenin pH değeri, 7 altında bir değer ise, bu madde asidik; 7 üzerinde ise alkalidir. Alkali su ise; pH değeri 7 üzerinde, yani asiditesi düşük bazik su demektir.

Alkali su, içme suyundan daha yüksek bir pH değerine sahip olduğu için; bu suyun vücuttaki asidi nötralize ettiği düşünülmektedir. Ancak pH değeri, suyun alkali olması için tek başına yeterli bir kavram değildir.

Alkali su; pH değeri dışında ayrıca, alkali mineraller ve negatif oksidasyon azaltma potansiyeli (ORP) içermelidir. ORP, suyun antioksidan olarak hareket etme yeteneğidir; ORP değeri ne kadar negatifse, su o kadar fazla antioksidandır.

Alkali Suyun Faydaları Nelerdir?

Sağlık uzmanları düzenli ve bol miktarda su içmenin öneminden sürekli bahseder. Peki bu tükettiğimiz suyun içeriği, kalitesi sağlığımızı nasıl etkiler?

Alkali suyun sağlığa faydalı olduğu iddiaları destekleyici çalışmalar hala devam ederken, yararlı olduğunu öne süren birkaç çalışma da vardır.

Örneğin, 2012’de yapılan bir araştırmada, alkali su içmenin asit geri akışına neden olan pepsin enzimini devre dışı bırakmaya yardımcı olabileceği bulundu. Diğer araştırmalarda alkali iyonize su içmenin yüksek tansiyon, diyabet ve yüksek kolesterolü olan kişiler için faydaları olabileceği bulundu.

Bunların dışında alkali su tüketmenin,

  • Bağışıklık sistemi desteği sağladığı,
  • Nemlendirme, cilt sağlığı ve diğer detoksifiye edici özellikler sağladığı,
  • Kilo kaybını desteklediği,
  • Kanser direnci sağladığı düşünülmektedir.

Alkali Su Nedir Nasıl Elde Edilir?

Günlük ortalama 2-3 litre su tüketmemizi önerilirken, hangi tür suyu tüketeceğimiz konusu hala tartışılmaktadır. Gün içerisinde işte, evde bulunan suyun kalitesini çok da sorgulamadan su tüketmekteyiz. Oysa son günlerde artık normal sudan ziyade, sağlığa faydalı işlevsel su tüketimi konuşulmaktadır.

En çok bahsi geçen işlevsel su ise alkali sudur. Normal içme suyunun pH’ını ortalama 7 kabul edersek; alkali suyun pH değeri 7’nin üzerindedir. Bu durumun alkali suyu normal suya göre daha kaliteli yaptığına dair birçok araştırma vardır.

Alkali suyu evde elde etmenin birkaç yöntemi vardır. Bunlardan bir tanesi limonlu su ile alkali su yapımıdır. Limon aslında asidik bir meyve iken, vücutta sindirilirken alkali hale gelmektedir. Bu sebeple 1 litre suya katacağınız 1 adet limon ile, hem lezzetli hem alkali bir su elde edebilirsiniz.

Limonu ister sıkın, isterseniz ince ince ince dilimleyerek suyunuza ekleyin.

İkinci bir yöntem ise karbonat ile alkali su yapımı…Hemen hemen herkesin mutfağında, pasta ve kurabiye türü yiyecekler yapmak için karbonat bulunmaktadır. Alkali su elde etmek için bu karbonat kullanılabilir.

Normal içme suyunu alkali suya çevirme yöntemlerinden biri de pH damlaları…Bir bardak suya birkaç damla eklemeniz halinde alkali su elde edebilirsiniz. Bu damlalar boyut itibari ile de ofis gibi gittiğiniz her yere kolayca taşınabilir olduğu için de tercih edilmektedir.

Son bahsedeceğimiz en etkili yöntem ise su iyonizer cihazları… En verimli alkali su elde etme yöntemi, alkali su iyonize cihazı kullanmaktır. Bir su iyonizeri, suyu yüksek performanslı filtre sistemi ile hem arıtır, hem de elektrokimyasal süreç sebebiyle suyun mineral yapısını bozmadan, en verimli, sağlıklı, güvenilir alkali suyu elde etmenizi sağlar.

Alkali su iyonizerleri suyun mineral yapısını bozmadığı için, bu yararlı maddelerin vücuda kazandırılmasını sağlar. Magnezyum, kalsiyum açısından zengin su tüketildiğinde kemikler güçlenir ve osteoporoz riski azalır. Vücutta bağışıklık sisteminin etkinliği artar; vücutta stresin sebep olduğu asit miktarını azaltır. Bu antioksidan özellik ile birçok rahatsızlık önlenirken, hücre yaşlanması ve dolayısıyla yaşlanma gecikir.

Alkali su nedir nasıl elde edilir diye sıkça merak edilen konuya makalemizde değinmeye çalıştık ancak bahsettiğimiz yöntemleri denemeden önce beslenme uzmanınıza, doktorunuza danışmalı ve daha sonra alkali su tüketmeye başlamalısınız.

canli su

Canlı Su Nedir?

Canlı Su Nedir? Canlı su; saf suyun, doğadan topladığı minerallerle oluşturduğu doğal su kaynaklarından akan ilk…

Okumaya Devam Et

Hayatınıza yeni bir tazelik katın!