fbpx
arrow_back

Alkali Su ile Alkali İyonize Su Arasındaki Farklar

Alkali Su ile Alkali İyonize Su

İçindekiler

Alkali su ile alkali iyonize su arasındaki farklar temelde kısaca şu şekilde açıklanabilir. İyonize su en basit olarak normal alkali suyun içermediği antioksidan potansiyeline sahiptir.  Peki nedir bu antioksidan dediğimiz kavram.

Antioksidan; ORP cihazı vasıtası ile ölçümlenen bir değerdir ve sıvıların paslanmaya karşı olan direncini ifade eden Milivolt cinsinden ölçümlenen birimdir. Diğer tüm suların aksine Alkali iyonize suyun ORP değeri negatiftir. Hatta -50 ile – 400 aralığında dahi olabilmektedir.

Alkalinite ve PH

Ph değeri 7’den büyük olan herhangi bir su en basit anlatımla alkali bir sudur. (Karbonat, limon suyu veya RO arıtma cihazlarındaki bazı filtreler PH seviyesini yükseltebilir) Ancak bu su, iyonize suyun sağlık yararlarına sahip olmayacaktır çünkü antioksidan potansiyele sahip değildir. En önemlisi de vücuttaki asitliği önleyecek kadar alkali değildir. (Alkali iyonize su tercih edilmesinin nedeni zaten temelde bu değerli noktasıdır)

Düz alkali su ve iyonize alkali su arasındaki farkı anlamak için kimyada kullanılan birkaç terimi bilmek işimizi kolaylaştıracaktır. Bizim için bu makalede en önemlisi ise Alkalinite ve PH değerlerinin aslında aynı şeyler olmadığını anlamamız olacaktır.

İyonize alkali su ve alkali su arasındaki kimyasal fark düz alkali suyun alkalinitesini bikarbonat ve magnezyum karbonattan almasıdır. Bunlar suyu sertleştiren tuz mineralidir. Ayrıca hafif alkalidirler. Hafif alkaliler vücutta sadece az miktarda asitliği engelleyebilir. İhtiyacımız olan faydayı alabilmemiz için çoğu durumda yetersiz kalabilmektedirler. Alkali su ile alkali iyonize su arasındaki farklara göz atarak devam ediyoruz.

Alkali Su ile Alkali İyonize Su Farkı

İyonize alkali su normal alkali suyun dışında önemli bir özelliğe sahiptir, alkalinitesini kalsiyum hidroksit ve magnezyum hidroksitten alır. İyonize alkali su vücuttaki asitliği engelleyebilir ve idrar pH’ını artırabilir. (Vücudumuzun alkalitesini ölçmek için idrar PH göstergedir) İyonize suda kalsiyum ve magnezyum hidroksit varlığı sadece su iyonlaştırıcılarının iyonizasyon sürecinden kaynaklanmaktadır.

Makine, magnezyum ve kalsiyumu normal musluk suyunda bulunan karbonattan ayırır. Bundan sonra, kalsiyum ve magnezyumun hidroksil iyonlarını su moleküllerinden tuttuğu ayrı bir reaksiyon gerçekleşir. Bu, kalsiyum ve magnezyum yoluyla suya Alkalinite reaksiyonudur.

Alkali su ile alkali iyonize su arasındaki farklar daha detaylı bilgi almak isterseniz iletişim bilgilerimizden bizlere ulaşabilirsiniz. Sizlere her zaman yardımcı olmaktan mutluluk duyacağımızı bilmenizi isteriz.

canli su

Canlı Su Nedir?

Canlı Su Nedir? Canlı su; saf suyun, doğadan topladığı minerallerle oluşturduğu doğal su kaynaklarından akan ilk…

Okumaya Devam Et

Hayatınıza yeni bir tazelik katın!