arrow_back

Alkali Su İçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Alkali Su İçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İçindekiler

Alkali su içerken nelere dikkat etmeliyiz? Sağlıklı su tüketimi nasıl olmalı? Suyun faydası olması için nasıl içilmeli? Cevaplarını sizler için hazırladık. Su içme alışkanlığı kazanıp vücudun günlük su ihtiyacını karşılayacak miktarda su tüketmek mi? Evet, bu doğru cevaplardan biri; fakat bu soruya verilecek tek cevap değil. O halde, su içerken dikkat edilmesi gerekenler hakkında detaylı bilgi verelim. 

İdeal Su Tüketim Miktarı

Peki alkali su ne kadar içilmeli? Tüketilmesi gereken ideal su miktarı; cinsiyet, yaş, kilo, boy, yapılan egzersizler ya da alınan ilaçlar gibi etmenlere göre farklılık göstermektedir. Dolayısıyla herkesin içmesi gereken su miktarı farklı olabilmektedir. “Günde kaç litre su içmeliyim?” sorusunun en doğru cevabını öğrenmek için ise doktorunuza danışabilirsiniz ya da su tüketimini takip eden mobil uygulamalardan yararlanabilirsiniz.

Hiponatremi, kandaki sodyum değerinin çok düşük olmasıdır ve hayati tehlike oluşturmaktadır. Özetle, içtiğiniz alkali su miktarı vücudunuzun ihtiyaç duyduğu doğrultuda olmalıdır.

Susama Hissinin Oluşmasını Beklemeyin

İdrar, terleme ve soluma vücuttan sıvı çıkışına neden olur. Susama hissi ise vücuttan %1 – %2 oranında sıvı çıkışı olduğunda gerçekleşir. Fakat susama hissinin dışında da vücut, susuz kaldığının sinyallerini verebilmektedir; ağız kuruluğu, baş ağrısı, baş dönmesi, kol ve bacaklarda güçsüzlük gibi belirtiler ise bu sinyaller arasında yer almaktadır. Bu sebeple susama hissinin oluşmasını beklemeden, belirli aralıklarla su içmek önemlidir. Alkali su ne kadar tüketilmeli noktasında bu önerilerimizi dikkate alabilirsiniz.

Gün İçinde Yavaş Yavaş

Belirli aralıklarla, yudum yudum su içtiğiniz takdirde vücudunuza hızlı bir şekilde su alma, yani suyu birden tüketme ihtimaliniz de azalır. Bu durum, vücudunuzdaki suyun hızlı bir şekilde atılmasının da önüne geçilebilmektedir.

Hızlı bir şekilde değil, yavaş yavaş tüketilen su bağırsaklar ve böbrekler başta olmak üzere organlar tarafından emilebilir; bu da idrar çıkışının az olmasını ve organların sudan alabilecekleri faydaları almalarını sağlayabilmektedir.

Yapılan bir araştırmaya göre bir anda fazla su içenlerin, aynı miktarda suyu belirli bir zaman aralığında yavaş yavaş içenlere göre daha çok idrara çıktıkları ve dolayısıyla vücutlarından daha fazla sıvı çıkışı olduğu sonucuna varılmıştır.

Alkali su içmenin faydaları noktasında ek olarak ilgili makalemizi de okumanızı öneririz.

Bunun yanı sıra “Su ayakta mı, oturarak mı içilir?” sorusunun cevabının da suyun vücuttaki emilimini etkileyen bir husus olduğu düşünülmektedir. Fakat ayakta su içildiğinde, suyun direkt olarak onikiparmak bağırsağına geçtiğini ya da ayakta su içmenin zararlarını kanıtlayan bir bilimsel sonuç bulunmamaktadır.

Alkali Su İçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

“Su içimi nasıl olmalı?” sorusunun önemli başlıklarını sizinle paylaştık, su içmenin doğru yolu hakkında bilgi verdik. Bu noktada içtiğiniz suyun tazeliğinin de çok önemli olduğunu not düşmek isteriz. Çünkü ambalajı açılıp tüketilmeyi bekleyen suyun içerisinde bakteri oluşumu meydana gelebilir.

“Her daim taze suyu bulmak kolay mı?” dediğinizi duyar gibiyiz. Evet; Biontech Türkiye su arıtma cihazları ile çok kolay! Üstelik Biontech sadece taze su sunmakla kalmıyor, ters ozmos teknolojisi sayesinde size temiz su da sunmaktadır. Alkali Su İçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz noktasında aklınıza takılan tüm detaylar için bizlere ulaşabilirsiniz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Su Detoksu

Su Detoksu

Su Detoksu Nedir? Su detoksu kavramına geçmeden önce detoks nedir isterseniz gelin birlikte inceleyelim. “Detoks” günümüzde…

Okumaya Devam Et

Hayatınıza yeni bir tazelik katın!